zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Elektryczny samochód naładujesz w garażu

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Elektryczny samochód naładujesz w garażu

Samochody elektryczne i hybrydowe już wkrótce powinny stać się bardziej widoczne na naszych drogach.  Decydując się na zakup takiego auta nie jesteśmy skazani, jak w przypadku samochodów spalinowych, na korzystanie z publicznych stacji, gdyż producenci oferują już prywatne stacje ładowania, które można zainstalować we własnym garażu.

Rodzaje samochodów elektrycznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów samochodów elektrycznych. Oprócz tych w pełni elektrycznych mamy też samochody mikrohybrydowe, samochody zasilane napędem typu mild oraz pojazdy z pełnym napędem hybrydowym. Ponadto do wyboru są jeszcze samochody hybrydowe typu plug-in, których akumulatory można doładowywać z domowego gniazda elektrycznego. Te oraz pojazdy w pełni elektryczne zużywają największą ilość energii. Układ hybrydowy typu plug-in jest wyposażony w mały silnik spalinowy z generatorem zapewniającym doładowywanie akumulatorów (tzw. range extender), zwiększając w ten sposób zasięg pojazdu. Samochody w pełni elektryczne nie posiadają silnika spalinowego.

Unia promuje elektryczne samochody

Unia Europejska chce ograniczyć zużycie ropy naftowej w transporcie na rzecz paliw alternatywnych: LPG, LNG, CNG i energii elektrycznej. W ramach pakietu: “Czysta energia dla transportu”, Unia planuje rozwijać infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, czego efektem ma być powstanie w Europie sieci punktów do ładowania aut elektrycznych. Te działania nie ominą Polski, ponieważ zgodnie z założeniami pakietu, w ciągu najbliższych 5 lat nasz kraj powinien posiadać 46 tys. punktów ładujących, a póki co, według danych ośrodka analitycznego ThinkTank zawartych w raporcie “Przyszłość miast”, mamy ich około 250.

smart escooter / Smart ElektrorollerRys.1. W Europie samochody elektrycznych cieszą się coraz większą popularnością (Fot.: Smart).

 

AMTRON_Garage_1_-_MENNKES

Rys.2. Przykład stacji ładowania zainstalowanej w garażu (Fot.: Mennekes).

 

Ładowanie w domu

Producenci jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują stacje ładowania, które można zainstalować we własnym garażu. Szybkość i czas ładowania samochodu zależą od różnych czynników, np. od stanu naładowania akumulatora oraz rodzaju połączenia z punktem ładowania. Przy połączeniu jednofazowym do standardowego gniazda sieciowego 16A/230V (3,7 kW), samochód będzie się ładował nawet 11 godzin. Użycie złącza trójfazowego 32A/400V znacznie skraca ten czas. Rozsądnym krokiem jest dostosowanie mocy domowej stacji ładowania do pojemności akumulatora samochodu. Największą elastyczność zapewni domowa stacja ładowania o mocy np. 22 kW, którą można zainstalować np. w garażu. Taka stacja umożliwia ładowanie wszystkich rodzajów samochodów elektrycznych, niezależnie od tego czy pojazd jest wyposażony w ładowarkę 3,7, 7,4, 11 lub 22 kW. Co ciekawe niektóre modele takich stacji wyposażone są w bezprzewodowe połączenie z Internetem, co daje możliwość włączenia lub wyłączenia ładowania samochodu za pomocą aplikacji na smartfonie czy tablecie.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.