Dostawca energii elektrycznej doprowadza kabel elektroenergetyczny bezpośrednio do domu, gdzie przyłączany jest on do licznika energii. Między licznikiem a główną rozdzielnicą domu istnieje tylko jedno połączenie. Natomiast przemyślana decyzja o liczbie oddzielnych obwodów w instalacji domowej pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.
Zabezpieczenie przed zwarciem doziemnym
Zwykle budynek wyposażony jest przynajmniej w dwa zabezpieczenia ziemnozwarciowe. Główne zabezpieczenie znajduje się na wejściu domowej instalacji elektrycznej, jego czułość to 300 mA. Drugie z nich, dodatkowe – czuły wyłącznik różnicowoprądowy (30 mA) zamontowany w rozdzielnicy – zabezpiecza obwody w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, obwody na zewnątrz domu (ogród) oraz niektóre urządzenia gospodarstwa domowego o większej mocy, np. pralka, zmywarka czy instalacja centralnego ogrzewania. Każdy obwód jest połączony z jednym z wymienionych zabezpieczeń.
Obwody oświetleniowe – instalacje elektryczna
Instalacja elektryczna domu powinna być wyposażona w co najmniej dwa obwody oświetleniowe. Jeden obwód oświetleniowy może obejmować parter, a drugi pozostałe kondygnacje. Wskazane jest zasilanie oświetlenia łazienki, przedpokoju i klatki schodowej z trzeciego obwodu oświetleniowego. Oświetlenie ogrodu i altany może stanowić kolejny oddzielny obwód oświetleniowy.
Gniazda wtykowe
Można rozróżnić dwa typy gniazd wtykowych: gniazda podłączone do jednego obwodu, których można używać dowolnie. Dotyczy to gniazd w łazienkach, sypialniach, pokoju dziennym, itd. Zaleca się, aby nie stosować zbyt dużej liczby gniazd w jednym obwodzie. Ponadto, istotną sprawą jest moc obciążeniowa, jaka ma być do nich podłączona.
Warto wcześniej zaplanować, aby w każdym pomieszczeniu były zainstalowane dwa oddzielne obwody gniazd wtykowych. Jeżeli jeden obwód zostanie wyłączony, to jest prawdopodobne, że drugi będzie nadal działał. Obwód taki można poprowadzić przez wiele pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilku obwodów gniazd wtykowych w kuchni, z uwagi na to, że kuchenne urządzenia elektryczne są często używane jednocześnie.
Oprócz gniazd wtykowych – wykorzystywanych w dowolnym celu – potrzebne są także gniazda przeznaczone do stałego zasilania urządzeń o większym poborze mocy, takich jak pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna czy piekarnik. Każde z tych urządzeń powinno być przyłączone do gniazda zasilanego oddzielnym obwodem.
Pozostałe obwody
Potrzebne są także oddzielne obwody zasilania dla dodatkowych urządzeń elektrycznych, takich jak rolety i zasłony, dzwonek przy drzwiach, domofon, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, centralka telefoniczna. W przypadku domu wyposażonego w automatyczny system sterowania warto zaplanować oddzielny obwód zasilający ten system. Oprócz tego w rozdzielnicy dobrze jest zostawić przynajmniej 30 proc. wolnego miejsca na rozbudowę instalacji w przyszłości.