zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ile obwodów zasilających powinna mieć domowa instalacja elektryczna?

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Ile obwodów zasilających powinna mieć domowa instalacja elektryczna?

Dostawca energii elektrycznej doprowadza kabel elektroenergetyczny bezpośrednio do domu, gdzie przyłączany jest on do licznika energii. Między licznikiem a główną rozdzielnicą domu istnieje tylko jedno połączenie. Natomiast przemyślana decyzja o liczbie oddzielnych obwodów w instalacji domowej pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.

Odpowiednia liczba obwodów w domu pozwoli uniknąć ich przeciążenia (Źródło fotografii: Fotolia)
Odpowiednia liczba obwodów w domu pozwoli uniknąć ich przeciążenia (Źródło fotografii: Fotolia)

Zabezpieczenie przed zwarciem doziemnym

Zwykle budynek wyposażony jest przynajmniej w dwa zabezpieczenia ziemnozwarciowe. Główne zabezpieczenie znajduje się na wejściu domowej instalacji elektrycznej, jego czułość to 300 mA. Drugie z nich, dodatkowe – czuły wyłącznik różnicowoprądowy (30 mA) zamontowany w rozdzielnicy – zabezpiecza obwody w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, obwody na zewnątrz domu (ogród) oraz niektóre urządzenia gospodarstwa domowego o większej mocy, np. pralka, zmywarka czy instalacja centralnego ogrzewania. Każdy obwód jest połączony z jednym z wymienionych zabezpieczeń.

Obwody oświetleniowe – instalacje elektryczna

Instalacja elektryczna domu powinna być wyposażona w co najmniej dwa obwody oświetleniowe. Jeden obwód oświetleniowy może obejmować parter, a drugi pozostałe kondygnacje. Wskazane jest zasilanie oświetlenia łazienki, przedpokoju i klatki schodowej z trzeciego obwodu oświetleniowego. Oświetlenie ogrodu i altany może stanowić kolejny oddzielny obwód oświetleniowy.

Gniazda wtykowe

Można rozróżnić dwa typy gniazd wtykowych: gniazda podłączone do jednego obwodu, których można używać dowolnie. Dotyczy to gniazd w łazienkach, sypialniach, pokoju dziennym, itd. Zaleca się, aby nie stosować zbyt dużej liczby gniazd w jednym obwodzie. Ponadto, istotną sprawą jest moc obciążeniowa, jaka ma być do nich podłączona.
Warto wcześniej zaplanować, aby w każdym pomieszczeniu były zainstalowane dwa oddzielne obwody gniazd wtykowych. Jeżeli jeden obwód zostanie wyłączony, to jest prawdopodobne, że drugi będzie nadal działał. Obwód taki można poprowadzić przez wiele pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilku obwodów gniazd wtykowych w kuchni, z uwagi na to, że kuchenne urządzenia elektryczne są często używane jednocześnie.
Oprócz gniazd wtykowych – wykorzystywanych w dowolnym celu – potrzebne są także gniazda przeznaczone do stałego zasilania urządzeń o większym poborze mocy, takich jak pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna czy piekarnik. Każde z tych urządzeń powinno być przyłączone do gniazda zasilanego oddzielnym obwodem.

Pozostałe obwody

Potrzebne są także oddzielne obwody zasilania dla dodatkowych urządzeń elektrycznych, takich jak rolety i zasłony, dzwonek przy drzwiach, domofon, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, centralka telefoniczna. W przypadku domu wyposażonego w automatyczny system sterowania warto zaplanować oddzielny obwód zasilający ten system. Oprócz tego w rozdzielnicy dobrze jest zostawić przynajmniej 30 proc. wolnego miejsca na rozbudowę instalacji w przyszłości.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.