zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Taniej i wygodniej dzięki ogrzewaniu strefowemu

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Taniej i wygodniej dzięki ogrzewaniu strefowemu

Poranki i wieczory są już coraz chłodniejsze, więc często decydujemy się na dogrzewanie wybranych pomieszczeń. Dobrym sposobem na obniżenie rachunków za ciepło jest system ogrzewania strefowego.

Tradycyjnie

System centralnego ogrzewania (c.o.) najczęściej wyposażony jest w termostat, który umieszcza się w pokoju dziennym oraz grzejniki z zaworami termostatycznymi w pozostałych pomieszczeniach. Termostat w pokoju dziennym pozwala ustawić odpowiednią temperaturę tego pomieszczenia w ciągu dnia i niższą w nocy. W innych pokojach temperaturę reguluje się zaworem przy grzejniku wybierając jedną z pozycji, najczęściej na skali od 1 do 5. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że system c.o. uruchamia się gdy temperatura w tym pomieszczeniu jest niższa od wymaganej. Ponadto sypialnie, gabinet czy inne pokoje mogą być niedogrzane, kiedy w pokoju dziennym (gdzie jest termostat) jest ciepło. Tak dzieje się kiedy w pokoju dziennym pali się w kominku, lub gdy słońce nagrzewa pokój. Stosując tradycyjny system centralnego ogrzewania, kiedy pracujemy w domu, musimy ogrzewać cały pokój dzienny po to tylko, żeby mieć wystarczająco ciepło w pokoju do pracy.

Strefowo

Zaletą ogrzewania strefowego jest to, że każdy pokój ma swój własny obwód grzewczy, sterowany elektronicznym zaworem i zasilany małą pompą. – W takich instalacjach warto postawić na miedź. Rury wykonane z miedzi łatwo się instaluje, są bardzo trwałe, a ponad to estetyczne – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. W ogrzewaniu strefowym każdy pokój jest wyposażony we własny czujnik ciepła i przyciski (zwykle na panelu sterującym z wyświetlaczem), które umożliwiają sterowanie temperaturą. Każdy z domowników może ustawić odpowiednią temperaturę w konkretnym pomieszczeniu, niezależnie od tego czy w innych pokojach ogrzewanie jest potrzebne, czy też nie. Osoby pracujące w domu mogą ogrzewać wyłącznie swój gabinet bez konieczności ogrzewania reszty domu. Takie rozwiązanie sprawia, że rachunki za ogrzewanie są dużo niższe.

Dodatkowe możliwości

System strefowy daje też inne udogodnienia. Szczególnie jeśli połączymy go ze zintegrowanym systemem automatyki domowej, sterującym sprzętem elektrycznym (pozwala on na połączenie w jedną sieć sprzętu elektrycznego, takiego jak oświetlenie, termostaty, alarmy, komputery, telefony, klimatyzacja itd.). Zainstalowanie panelu sterowania z wyświetlaczem w pokoju dziennym pozwala sprawdzać aktualną i oczekiwaną temperaturę pomieszczenia. Centralny panel sterowania umożliwia także zdalne podwyższanie lub obniżanie temperatury w każdym pokoju. Jest to wygodne, jeżeli np. zamierzamy za jakiś czas korzystać z łazienki, gdyż nie musimy wcześniej do niej iść, aby włączyć miejscowe ogrzewanie. System daje również możliwość skoordynowanego sterowania. Po naciśnięciu przycisku “wyłącz wszystko”, zgaśnie nie tylko światło, ale także ogrzewanie zostanie ustawione na niższą temperaturę w trybie “nieobecność”. Co ciekawe, gdy chcemy wrócić do domu wcześniej niż zwykle, dzięki smartfonowi lub tabletowi można z wyprzedzeniem zdalnie włączyć ogrzewanie w wybranym pomieszczeniu.

Pokoje dziecinne

Pokoje dziecinne służą nie tylko do spania, ale także, jako pomieszczenia , gdzie dzieci bawią się lub uczą. Dzięki ogrzewaniu strefowemu pokoje te mogą być ogrzewane niezależnie od innych pomieszczeń. W tradycyjnym systemie ogrzewania centralnego z termostatyczną regulacją grzejników, trzeba przejść przez cały dom, żeby ręcznie ustawić każdy grzejnik na odpowiednią temperaturę lub „ogrzewanie nocne” (szczególnie istotne przy małych dzieciach). Inaczej jest w przypadku ogrzewania strefowego, połączonego ze zintegrowanym systemem automatyki, które pozwala za pomocą smartfona obniżyć temperaturę w pokoju dzieci bez konieczności odrywania się od oglądania ulubionego serialu.

JUNG_Smart_Control_BadRys.1. W każdej strefie ogrzewania temperaturę można ustawiać za a pomocą smartfona, tabela lub ekranu dotykowego na ścianie (Fot. EIM).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.