zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wi-fi czy kabel – oto jest pytanie

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Wi-fi czy kabel – oto jest pytanie

Data
Tagi

Odpowiedź jest bardzo prosta. W domu najlepiej zainstalować jedno i drugie, tak aby swobodny dostęp do sieci miało każde z domowych urządzeń.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona, czy laptopa. Bardzo popularne są także tablety. Dla tych urządzeń najlepszym rozwiązaniem jest wi-fi. Co innego jeśli chcemy podłączyć do sieci komputer stacjonarny, drukarkę sieciowa, dysk sieciowy, czy dekoder telewizji cyfrowej. Wtedy najlepiej skorzystać ze stałego łącza. Choć wi-fi jest wygodniejszym w użyciu sposobem łączenia się z Internetem, to jednak lista jego wad jest dłuższa niż w przypadku Internetu przewodowego.

Zalety i wady sieci kablowej

Zalety:

 • niezawodność komunikacji,
 • inne urządzenia lub otoczenie (tzn. sąsiedzi) nie oddziałują na sieć,
 • wysoka prędkość transmisji – równoczesne korzystanie z sieci przez wielu użytkowników nie wpływa na szybkość Internetu,
 • dobra ochrona przed zewnętrznymi cyberatakami.
 • stosunkowo niska cena.

Wady:

 • ograniczenia wynikające z miejsca podłączenia urządzenia do sieci, stąd swoboda korzystania z urządzeń jest niewielka (np. nie ma możliwości korzystania z laptopa w ogrodzie),
 • sieć nie może być wykorzystywana dla urządzeń posiadających tylko połączenie bezprzewodowe.

Zalety i wady sieci wi-fi

Zalety:

 • użytkownik może korzystać z urządzeń bezprzewodowych w całym domu. Jeśli mamy silny sygnał, to urządzenia mogą być także używane np. w ogrodzie,
 • wi-fi może być rozwiązaniem w przypadku lokalizacji, w których połączenie przewodowe nie jest dostępne.

Wady:

 • nie może być stosowana dla urządzeń wyposażonych tylko w łącze przewodowe,
 • mniejsza niezawodność,
 • trudno z góry określić zasięg. W znacznym stopniu zależy on od materiałów zastosowanych w budynku. Najmniej tłumią sygnał radiowy panele drewniane. Ściany betonowe, aluminiowa stolarka okienna, czy kaloryfery mogą osłabiać sygnał aż o 90%, powodując szybki zanik zasięgu. Problem słabego zasięgu można rozwiązać instalując wzmacniacz sygnału.

Wanden

Rys.1. Materiały użyte na ściany, sufity i podłogi mogą ograniczać zakres systemów bezprzewodowych: 1. Ściany kamienne – strata 20 do 40%. 2. Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20%. 3. Beton zbrojony – strata 40 do 90%. 4. Metal i stal – strata 90% do 100% (Źródło ilustracji: Niko).

Warto też wiedzieć, że sieć wi-fi jest wielokrotnie wolniejsza od sieci kablowej. Jej szybkość może się znacznie zmniejszyć podczas jednoczesnego korzystania z kilku urządzeń. Ponadto podawana przez operatorów szybkość transmisji nigdy nie jest szybkością przesyłu danych. Sieć wymaga tzw. ruchu sterującego (narzutu) w celu komunikacji między urządzeniami bezprzewodowymi a routerem, co może zajmować znaczną część dostępnego pasma. Co więcej, bywa że inne urządzenia pracujące na tej same częstotliwości (kuchenka mikrofalowa, czy telefon bezprzewodowy) mogą powodować zakłócenia pracy wi-fi. Sieć bezprzewodowa jest także słabiej chroniona przed zewnętrznymi cyberatakami lub korzystaniem przez osoby postronne.

Twój wybór

Nie w każdym budynku istnieje możliwość zainstalowania Internetu przewodowego, ponieważ wiąże się to choćby z niszczeniem ścian. Inaczej rzecz się ma w domach, które są w trakcie budowy i gdzie można dostosować infrastrukturę sieciową do swoich potrzeb. W nowym domu warto zbudować solidną sieć kablową i uzupełnić ją małą siecią wi-fi, z której korzystać będę tylko telefony czy tablety.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.