zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wkomponuj swoje radio w ścianę

Strona główna > Archiwum Poradniki użytkownika > Wkomponuj swoje radio w ścianę

Data
Tagi

Radio w każdym pomieszczeniu, a przy tym oszczędność miejsca

Czy lubisz słuchać wiadomości w łazience rozpoczynając nowy dzień? A może wolisz trochę muzyki przygotowując obiad, pracując w garażu lub kładąc się do snu? Możesz wybrać przenośny odbiornik, który musisz ciągnąć ze sobą gdziekolwiek idziesz, albo nawet zainstalować radio w każdym z tych pomieszczeń. To jednak zawsze zajmuje przestrzeń, która może być potrzebna do pracy. Pierwsza opcja wymaga także gniazda wtyczkowego, o ile nie chcesz ciągle kupować i wymieniać baterii. I uważaj na oczy – długa, wysuwana antena może czasami być skierowana w najmniej odpowiednim kierunku. Dla urządzeń stacjonarnych potrzebne jest nie tylko gniazdo wtyczkowe, ale także połączenie do anteny. Doprowadzenie anteny nie zawsze jest możliwe tam gdzie chcesz umieścić swoje radio. Wszystkie te niedogodności mogą być wystarczającym powodem żebyś ograniczył się do słuchania radia w salonie. Jednakże jest jeszcze trzecia możliwość.

Wkomponuj swoje radio w ścianę

Wielu producentów osprzętu elektroinstalacyjnego – wyłączników i gniazd, ma teraz w swojej ofercie radio wbudowane w ścianę tak, jak gniazdo podtynkowe. Składa się ono z dwóch modułów: odbiornika i głośnika. Obydwie części są wbudowane w ścianę przy użyciu standardowej podtynkowej puszki instalacyjnej używanej do osadzania wyłączników i gniazd. Możesz wybrać konfigurację pionową lub poziomą. Pokrywa maskująca jest z tego samego materiału i w tych samych kolorach co wyłączniki. W razie potrzeby głośnik może być montowany podtynkowo w innym miejscu niż odbiornik. Jeżeli chcesz mieć dwa głośniki, radio automatycznie przełącza się trybu mono na stereo.

Zalety i możliwości

Radia te nie zabierają miejsca potrzebnego do innych celów, np. do pracy, i wymagają tylko przyłączenia do sieci zasilającej tak jak zwykłe gniazdo wtyczkowe. Przewody domowej instalacji elektrycznej służą jako czuła antena. Moduł radiowy jest wyposażony w ekran dotykowy, który może służyć do załączania i wyłączania radia, regulacji głośności i wyboru jednego z dwóch preferowanych kanałów. Oczywiście możesz także wybierać między wieloma innymi stacjami ponieważ wyświetlacz pokazuje częstotliwość kanału. Jeżeli kanał zawiera sygnał RDS nazwa stacji będzie wyświetlana dużymi literami, a częstotliwość i czas mniejszymi cyframi i literami.

Inne funkcje

W większości przypadków możliwe jest przyłączenie do radia zewnętrznego źródła sygnału, np. odtwarzacza MP3. Niektóre urządzenia mogą być załączane zdalnie, np. razem z oświetleniem. W trybie uśpienia radio wyłącza się samoczynnie po półgodzinie. Ale do tego czasu najprawdopodobniej sam zaśniesz.

Radio

Rys.1. Radio i głośnik mają rozmiary podwójnego gniazda wtyczkowego (Źródło: Gira).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.