zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polenergia i Statoil zamierzają wspólnie wybudować farmy wiatrowe na Bałtyku

Strona główna > Archiwa wpisów > Polenergia i Statoil zamierzają wspólnie wybudować farmy wiatrowe na Bałtyku

Polenergia podpisała przedwstępną umowę sprzedazy 50 proc. udziałów w spółkach zależnych Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III, realizujących budowę morskich farm wiatrowych o mocy 1200 MW. Umowa została zawarta z Grupą Statoil.

Jak podkreśla Polenergia, dzięki umowie pozyska ona partnera, który ma zasadniczo poprawić perspektywy realizacji farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka zaznacza, że Grupa Statoil, jako jeden z liderów inwestycji offshore na świecie, wniesie do projektów nowoczesne, sprawdzone i zoptymalizowane kosztowo technologie oraz nowe spojrzenie na polską energetykę odnawialną z pozycji globalnego gracza.

Perspektywa wejścia tak poważnego inwestora branżowego potwierdza, że podjęta już w 2010 roku decyzja o zaangażowaniu w morską energetykę wiatrową na Bałtyku była słuszna – powiedział Jacek Głowacki, kierujący pracami zarządu Polenergii.  Połączenie sił i doświadczenia Polenergii oraz Grupy Statoil gwarantuje realizacje projektu, który otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki odnawialnej. Przede wszystkim zapewni nowe moce wytwórcze, tak potrzebne w polskim systemie elektroenergetycznym w najbliższych latach – dodaje Głowacki.

Przedwstępna umowa przewiduje  sprzedaż przez Polenergię na rzecz Statoil Holding Netherlands, jako podmiotu należącego do Grupy Statoil, 50 proc. udziałów w spółkach zależnych Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III. W ramach podpisanej umowy udzielona została również opcja na zakup 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I.

Przeprowadzenie transakcji wymaga uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polenergia dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi oraz podpisaną umową przyłączeniową, które pozwalają prowadzić prace na projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Od stycznia 2017 roku trwa kampania pomiarowa wiatru prowadzona przy użyciu systemu LIDAR oraz wstępne badania geologiczne dna morskiego. Trwają też prace nad uzyskaniem Decyzji Środowiskowej dotyczącej morskiej infrastruktury przesyłowej.

Według zapowiedzi Polenergii pierwsza energia elektryczna z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III ma popłynąć do polskiego wybrzeża w 2022 roku, a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 roku. Okres eksploatacji obu Morskich Farm Wiatrowych przewidziany jest na 25 lat. Planowana obecnie moc pojedynczego wiatraka to nawet 10 MW.

Morskie Farmy Wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim mają być zlokalizowane będą na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.

Plany budowy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy ok. 1 GW na Bałtyku ma też Polska Grupa Energetyczna. W ramach przygotowań do tej inwestycji jej spółka córka PGE EO rozpoczęła w lutym pomiary warunków wietrzności. Na podstawie danych pozyskanych podczas tych badań ma zostać przygotowana szczegółowa prognoza efektywności energetycznej oraz ekonomicznej projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica. W marcu 2016 roku PGE EO podpisała z Instytutem Morskim umowę, w ramach przeprowadzone są badania środowiskowe dla tej farmy.


Czytaj również:

FNEZ: Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi od 8 do 10 GW

Parlamentarny Zespół do spraw Morskiej Energetyki Wiatrowej rozpoczął pracę

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.