zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) – Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska

Strona główna > Archiwa wpisów > Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) – Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku jest strategią państwa w zakresie rozwoju energetyki

Stanowi ona odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach, a także wyznacza, co rząd w najbliższych latach planuje zrobić w obszarze energetycznym. Jak zaznacza dla naszego portalu Rafał Czaja – Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego – jeżeli cele polityki mają być skutecznie realizowane, to muszą zostać one przełożone na odpowiednie ustawy, rozporządzenia, zarządzenia, instrukcje i regulaminy. Co również istotne, dla podmiotów gospodarczych polityka energetyczna jest nie tylko informacją o zamierzeniach rządu, lecz także wyznaczonym kierunkiem zmian/transformacji.

Polityka Energetyczna Polski 2040 została przyjęta przez Rząd

To właśnie na podstawie tego dokumentu podmioty gospodarcze planują swoją aktywność operacyjną, a szczególnie inwestycyjną. Jak doskonale wiedzą inwestorzy, działalność inwestycyjna wymaga zgromadzenia środków finansowych, co powoduje, że poziom rzetelności polityki wpływa bezpośrednio na koszt kapitału – zaznacza Rafał Czaja.

Kluczowe elementy z zakresie OZE:

  • Moc zainstalowana w sektorze morskiej energetyki wiatrowej ma wynieść ok. 5,9 GW w 2030 roku i ok. 11 GW w 2040 roku.
  • Moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych w 2030 r. może wynieść ok. 5–7 GW łącznie w mikroinstalacjach i w dużych instalacjach, zaś w 2040 r. 10–16 GW.
  • Zgodnie z prognozą, moc zainstalowana w ramach energetyki wiatrowej na lądzie ma utrzymać się na  poziomie 9,5 GW do 2040 r.

Zdaniem ekspertów współpracujących ze Stowarzyszeniem im. prof. Żmijewskiego doświadczenie zdobyte z dotychczasowych implementacji Polityk Energetycznych wskazuje, że:

  • wymaga ona wiarygodnych założeń, na które składają się: ocena stanu początkowego (jak jest) oraz prognoza zmian warunków zewnętrznych niezależnych od rządu (jak może być); bez nich nie ma ona sensu;
  • musi proponować możliwe do osiągnięcia, mierzalne i osadzone w czasie cele (stopień realizacji potrzeb); inaczej nie ma żadnej wartości;
  • powinna prezentować narzędzia, za pomocą których jej cele będą realizowane; w szczególności dotyczy to nowych narzędzi – prawnych, finansowych, podatkowych – bez nich nie może być zrealizowana;
  • powinna zawierać mechanizmy monitorowania i kontroli stopnia realizacji celów, bo bez tego nie może być korygowana, co może być niezwykle niebezpieczne.

Pełna treść dokumentu

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.