zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Strona główna > Archiwa wpisów > Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Data
Tagi

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Marek Kolasiński oraz Krzysztof Kochanowski, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii podpisali ubiegły piątek list intencyjny w sprawie pilotażu Ostrowskiego Klastra Energetycznego. Do programu pilotażowego wybrano trzy miasta w Polsce, w tym właśnie Ostrów Wielkopolski.

Jak tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia, Ostrowski Klaster Energetyczny to swego rodzaju spółdzielnia energetyczna, która będzie zrzeszać lokalnych producentów, dystrybutorów oraz odbiorców energii. Ma to pozwolić na lokalny handel energią elektryczną z pominięciem wysokich opłat sieciowych.

– Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której odbiorcy płacą stosunkowo wysoką cenę za energię elektryczną, a równolegle przedsiębiorcy którzy ją produkują, odsprzedają prąd zakładom energetycznym za bardzo niską cenę. Idea klastra energetycznego polega na tym by móc pominąć pośrednika i zaopatrywać się w prąd „u siebie” – podkreśla prezes CRK.

Największym lokalnym producentem energii elektrycznej w Ostrowie Wielkopolskim jest obecnie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, który produkuje ją nie tylko na potrzeby własne, ale także dostarcza do takich podmiotów jak “Sklejka-Eko” czy Galeria Ostrovia. Z energii tej korzystał będzie niebawem także Miejski Zakład Komunikacji, który wyprodukowaną przez OZC będzie ładował autobusy elektryczne. Pod koniec 2016 roku energia elektryczną produkuje także Oczyszczalnia Ścieków w Rąbczynie. Jest ona wykorzystywana na potrzeby własne, a nadwyżki są odsprzedawane.

– Zależy nam, aby maksymalnie zwiększyć produkcję energii na terenie miasta poprzez rozbudowę elementów wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej – mówi prezes Kolasiński.

Akces do tego przedsięwzięcia zgłosiło ponad 50 podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego oraz regionu.

– Dzięki temu pieniądze za energię będą pozostawać w Ostrowie. Planujemy między innymi uruchomienie produkcji energii z biogazu przy sortowni śmieci, mamy też gotową dużą koncepcję budowy farmy fotowoltaicznej, jesteśmy też również otwarci na dostawców prywatnych, szczególnie że już dzisiaj około 50 podmiotów wyraziło zainteresowanie przystąpienie do OKE – informuje prezes CRK

Uczestnik klastra – Polska Izba Magazynowania Energii  chce w ramach tej inicjatywy wdrażać i testowanie nowe technologie.

– W programie pilotażowym będziemy realizować projekty z Ostrowa Wielkopolskiego, Oławy i Gliwic. Jednym z kryteriów wyboru partnerów było to, co już na danym terenie zostało zrobione w dziedzinie samowystarczalności energetycznej, ale równie ważne było dla nas podejście władz samorządowych, gdyż musi być w tym obszarze pełne zrozumienie i pełna współpraca – mówi prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii, Krzysztof Kochanowski.

– Pilotaż zakłada systemowe podejście do procesu zarządzania klastrem energetycznym, a ponieważ nikt w Polsce nie uruchomił jeszcze w pełni działającego klastra, będzie to spore wyzwanie, ale i duża szansa – dodaje prezes i zaznacza na dzisiaj nie ustalono ile ten pilotaż będzie trwał.

Program ma się rozpocząć od opracowania studium wykonalności i na podstawie jego wyników ma zostać określony proces inwestycyjny, a co za tym idzie, okres realizacji.

– Nie wykluczam, że w trakcie pilotażu odkryjemy nowe możliwości, które dzisiaj brzmią fantastycznie, ale wyobrażam sobie na przykład, że kierowca podjeżdżający samochodem elektrycznym do „słupka zasilającego” będzie klikał w panelu wybór dostawcy energii, sposób płatności, ale może również przy okazji zakupi w pakiecie inne usługi oferowane przez danego operatora, jak choćby usługę ciepłowniczą – mówi Kochanowski.

Powołanie Ostrowskiego Klastra Energetycznego to dla Ostrowa szansa na dodatkowe pieniądze zewnętrzne związane z wdrażaniem nowych technologii. Pierwsza pula tych pieniędzy ma zostać rozdysponowana jesienią tego roku.

– Do tego pierwszego rozdania środków unijnych przeznaczonych na rozbudowę i wdrażanie klastrów energetyczny chcemy się maksymalnie dobrze przygotować – mówi prezes CRK i dodaje, że przystąpienie do pilotażu otwiera nowe możliwości.

Prezydent Ostrowa Wlkp. podkreśla natomiast, że klaster jest szansą, by cześć pieniędzy wydawanych na energię została w mieście.

– Dla mnie jako prezydenta miasta najważniejsze jest jednak to, że pieniądze dziś wydawane na energię elektryczną trafiają do firm zewnętrznych. Po uruchomieniu klastra energetycznego część z tych pieniędzy pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim i będziemy mogli przeznaczać je na kolejne inwestycje i rozwój naszego miasta -mówi prezydent Beata Klimek.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.