zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Powstanie nowa generacja elektromobilnej infrastruktury dla Europy

Strona główna > Archiwa wpisów > Powstanie nowa generacja elektromobilnej infrastruktury dla Europy

Prawie 120 ładowarek wysokiej mocy (UFC) w 7 krajach Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych w ramach projektu Central European Ultra Charging (CEUC). Projekt, który uzyskał wsparcie Komisji Europejskiej, będzie realizowany w Austrii, Czechach, Bułgarii, Włoszech, Węgrzech, Słowacji oraz Rumunii.

Konsorcjum powołane do realizacji projektu ma stworzyć w ciągu kilku lata infrastrukturę ładowarek UFC wzdłuż korytarzy TEN-T oraz w ośrodkach miejskich, aby zapewnić kierowcom pojazdów elektrycznych sieć ładowania podczas pokonywania długich dystansów. Partnerzy konsorcjum będą obsługiwać interoperacyjną sieć ładowarek o mocy do 350 kW, zapewniając pokrycie w Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i Słowacji, a także w połączeniach transgranicznych z głównymi ośrodkami miejskimi w Rumunii i Bułgarii.

Projekt CEUC koordynowany przez jest austriacką firmę energetyczną Verbund, a w jego realizacje zaangażowane są też: Enel (włoska firma energetyczna), GreenWay (operator sieci ładowania w Słowacji i Polsce), OMV (austriacka firma paliwowa) oraz firma Smatrics (operator sieci ładowania w Austrii i Niemczech). Projekt jest współfinansowany w ramach instrumentu “Łącząc Europę”, który zapewnia dwustopniowe wsparcie dla dotowanych projektów. CEUC pomyślnie przeszedł pierwszy etap.

Ten projekt to kolejny kamień milowy dla rozwoju elektromobilności w Europie Środkowej – mówi Wolfgang Anzengruber, prezes zarządu Verbund. W ten sposób realizujemy naszą wizję cichego i zeroemisyjnego transportu oraz redukcję zużycia energii zmierzając w kierunku smart-energy w naszej części Europy – dodał szef austriackiej firmy energetycznej.

Ścisła współpraca z uznanymi operatorami sieci ładowania ma przełożyć się na bezproblemowe pokonywanie trasy przez kierowców samochodów z napędem elektrycznym podróżujących po Europie Środkowej i Wschodniej, ponieważ ma zapewnić wspólne standardy, kompatybilną technologię i połączone systemy IT. Według deklaracji partnerów projektu sieć UFC ma zaspokoi potrzeby w zakresie technologii ładowania nie tylko pojazdów elektrycznych nowej generacji, ale też już dostępnych na rynku samochodów.

Nowa sieć UFC uzupełni istniejącą i planowaną sieć szybkich i ultraszybkich ładowarek obsługiwanych przez partnerów w regionie.


Czytaj również:

W Europie powstanie sieć szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych

Do 2020 roku ma powstać kilka tysięcy stacji ładowania aut elektrycznych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.