Zaplanowana w ramach projektu RIGRID instalacja demonstracyjna już działa w Puńsku. Rozpoczęły się jej pierwsze testy. Wykonano też zdjęcia Puńska z pomocą drona. Posłużyły one do przygotowania trójwymiarowego modelu miejscowości, będącego ważną częścią powstającego interaktywnego narzędzia do planowania.
Pod koniec października do Puńska trafił sprzęt, który jest demonstratora i magazynu energii: zainstalowano szafę automatyki, połączono z istniejącymi obwodami, magazynem energii oraz skonfigurowano telemetrię (transmisja mierzonych wartości). Specjaliści Electrum wdrażają i uruchamiają moduł stacji inżynierskiej instalacji oraz serwis internetowy, który będzie służył do prezentacji danych.
Choć pierwsza wersja systemu została z powodzeniem uruchomiona i rozpoczęto już jej testy, nie jest to jeszcze finalna wersja demonstratora powstającego w ramach projektu RIGRID. W dalszym ciągu trwają bowiem prace nad oprogramowaniem. Ważnym elementem będzie przygotowanie różnych scenariuszy pracy modułu obliczeniowego instalacji, które uwzględniać będą różnorodne i zmienne dane wejściowe (m.in. rodzaj planowanego OZE, jego lokalizację, istniejące sieci energetyczne, układ terenu, warunki klimatyczne itp.).
Dron przeleciał nad Puńskiem i wykonał zdjęcia
Z kolei pod koniec września w ramach projektu RIGRID przedstawiciele Fraunhofer IFF wykonali za pomocą drona zdjęcia Puńska. Posłużyły one do przygotowania trójwymiarowego modelu miejscowości, będącego ważną częścią powstającego interaktywnego narzędzia do planowania.
Zdjęcia realizowane były przez dwa dni. Powstała obszerna dokumentacja, pozwalająca na stworzenie modelu 3D Puńska i jego układu: budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, terenu demonstratora oraz kluczowych elementów infrastruktury energetycznej (takich jak m.in. istniejąca naziemna farma fotowoltaiczna, linie i słupy energetyczne, itp.).
Dzięki wirtualnej rzeczywistości można nie tylko obejrzeć dokładnie miejscowość, ale także wykorzystać ten wirtualny model do analizy lokalizacji nowych budynków czy planowanych inwestycji w odnawialne źródła energii.
Realizowane obecnie interaktywne narzędzie do planowania inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich będzie umożliwiało np. wcześniejsze, testowe sprawdzenie ekonomicznego i społecznego kontekstu budowy nowej instalacji PV czy farmy wiatrowej w danym miejscu.
Pozwoli to zbadać, czy planowane infrastruktury energetyczne będą wpływały na układ przestrzenny i w jaki sposób „wpiszą się” w konkretną lokalizację i otoczenie. Da to również odpowiedź, jaka wielkość i moc magazynu energii czy instalacji OZE będzie uzasadniona technicznie i ekonomicznie, a także jakie efekty (również ze względu na oczekiwane oszczędności) może przynieść taka inwestycja.
ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: Rigrid.pl