Jak efektywnie gospodarować energią w Polsce i Europie, uwzględniając dylematy polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego – o tym m.in. rozmawiać będą uczestnicy IX. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Europejski Instytut Miedzi udostępni z tej okazji raport poświęcony stanowi i potrzebom rozwojowym sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce. Będzie on elementem wystawy Instytutu prezentującej innowacyjne zastosowania miedzi w przemyśle.
Tegoroczny cykl debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się 10-12 maja w Katowicach. Spotkają się tu reprezentanci Komisji Europejskie oraz krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z kraju i zagranicy, przedstawiciele biznesu, instytucji finansowych i samorządów. Organizatorzy spodziewają się około ośmiu tysięcy uczestników, zaplanowano 132 sesje z udziałem ok. 700 prelegentów. W tym roku wiodącym tematem będzie m.in. przyszłość Europy i projektu Unii Europejskiej oraz kształt nowego systemu wolnorynkowego, jak również energetyka, inwestycje czy opieka zdrowotna.
Zagadnieniom miksu energetycznego, odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwa energetycznego poświęcony będzie trzeci dzień Kongresu. A uzupełnienie tematyki stanowić będzie zorganizowana przez Europejski Instytut Miedzi wystawa, prezentowana w holu głównym katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Goście EKG będą mogli zapoznać się z współczesnymi zastosowaniami miedzi i innowacyjnymi technologiami opartymi na miedzi lub na jej stopach, które pozwalają równocześnie zmniejszać straty energii oraz wspierać gospodarkę w procesie transformacji niskoemisyjnej. Wspomniane wyzwania można skuteczniej realizować m.in. poprzez szersze zastosowanie miedzi w takich elementach sieci elektroenergetycznych jak np. linie kablowe czy transformatory. Jak pokazują badania, jednostkowe koszty przesyłania energii linią z przewodami miedzianymi (temp. +80⁰C) są niższe o około 10 – 16 proc. niż linią z przewodami stalowo-aluminiowymi. Przy wykorzystaniu pełnej obciążalności linii z przewodami miedzianymi (temp. +150⁰C) te koszty są już prawie dwukrotnie niższe.
Badania te prezentuje obszerny raport, który dla Europejskiego Instytutu Miedzi przygotowali naukowcy z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki AGH. Analizują oni stan polskich sieci elektroenergetycznych i ich potrzeby rozwojowe pod kątem wdrażania w Polsce procesu transformacji niskoemisyjnej. To źródło obszernej i aktualnej wiedzy, kluczowej do podejmowania decyzji odnośnie polskiej energetyki. Wszyscy uczestnicy tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego mogą go otrzymać za darmo – wystarczy, że zeskanują specjalny kod QR znajdujący się na jednej z wystawowych tablic.
Więcej informacji o raporcie znaleźć można tutaj.