Instytut Energetyki Odnawialnej zapowiada przygotowanie VII edycji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019”. Raport tworzony jest na podstawie analiz własnych IEO, danych zewnętrznych, np. Urzędu Regulacji Energetyki oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także na podstawie bezpośredniego badania rynku fotowoltaiki na podstawie danych dostarczanych przez producentów i wykonawców instalacji PV.
Obiecujące trendy
Dotychczas głównym segmentem rozwoju fotowoltaiki w Polsce był sektor prosumencki, jednak od momentu przeprowadzenia pierwszej aukcji OZE dla instalacji fotowoltaicznych w grudniu 2016 roku oraz kolejnych w latach 2017 i 2018, obraz branży PV się zmienił. Od 2017 roku znacząco wzrosło tempo przyrostu mocy w farmach fotowoltaicznych, które stało się znacznie wyższe, niż w już okrzepłym segmencie prosumenckim. Skutkiem tego będzie dominacja farm fotowoltaicznych realizowanych w systemie aukcyjnym już od 2019 roku (do czerwca 2019 roku powinny zostać zrealizowane projekty z II aukcji).
Nie można jednak pominąć faktu, że instalacje prosumenckie stanowią bardzo ważny segment rynku, który do tej pory rozwijany był głównie dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym. W poprzednim raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2018” IEO szacował, że w ramach RPO powstanie 189 MW nowych instalacji. Obok tradycyjnych prosumentów energii także coraz większe znaczenie mają prosumenci biznesowi, tzw. commercial. Biorąc pod uwagę wysokie ceny energii elektrycznej oraz prognozowany ciągły wzrost cen energii w szczególności dla sektora odbiorców na najdroższej taryfie C, jest to bardzo perspektywiczny rynek inwestycyjny.
IEO szacuje, że w efekcie trzech przeprowadzonych aukcjach, w których łącznie wygrało 990 projektów, do II kw. 2020 roku powinny powstać instalacje o łącznej mocy prawie 0,9 GW. Powstaje także coraz więcej instalacji prosumenckich i autoproducenckich, które zbliżają się do progu 300 MW mocy zainstalowanej.
Więcej czytaj na stronach Instytutu Energetyki Odnawialnej