zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Skandynawsko-polska debata energetyczna – jakie są najlepsze pola współpracy?

Strona główna > Archiwa wpisów > Skandynawsko-polska debata energetyczna – jakie są najlepsze pola współpracy?

We wtorek – 7 maja, podczas debaty zorganizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą, omawiano kierunkowe obszary współpracy regionalnej, także w kontekście  Polityki Energetycznej Polski.

Zdaniem uczestników debaty – doskonałym przykładem niosącym korzyści dla wszystkich stron będzie gazociąg Baltic Pipe – źródło gazu jest w Norwegii, popłynie przez Danię do Polski i dalej, do odbiorców z  regionu. Projekt Baltic-Pipe ma też swój potencjał w tworzeniu gospodarki niskoemisyjnej, a gaz będzie zastępował węgiel w energetyce, potem w ciepłownictwie, a w końcu i u odbiorców indywidualnych – wskazywał Wiceminister Tomasz Dąbrowski. Strona skandynawska poza gazem “sieciowym”, widzi w Polsce wielki potencjał dla biogazu, jako części przyszłej struktury wytwarzania energii, a ważnym podkreślenia jest fakt, że zdaniem Skandynawów –  Polska może znacznie szybciej i taniej dokonać transformacji energetycznej – Szwecji zajął ten proces 50 lat!

Zobacz: Kogeneracja – korzyści

Zdaniem uczestników debaty – współpraca może też sięgnąć obszaru CCS – wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Ważnym elementem w kontekście OZE był głos przedstawiciela Vestasa – duńskiego potentata w energetyce wiatrowej, który wskazał, że w Polsce jest też rynek dla wiatraków. Skandynawski biznes w Polsce widzi swoją przyszłość w niezależności energetycznej czyli własnych źródłach energii – IKEA Retail Polska ma sześć własnych farm wiatrowych i produkuje więcej energii niż zużywa.

Polecamy: Energetyka wiatrowa – auta elektryczne złagodzą problemy ze zmiennością wiatru?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.