We wtorek – 7 maja, podczas debaty zorganizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą, omawiano kierunkowe obszary współpracy regionalnej, także w kontekście Polityki Energetycznej Polski.
Zdaniem uczestników debaty – doskonałym przykładem niosącym korzyści dla wszystkich stron będzie gazociąg Baltic Pipe – źródło gazu jest w Norwegii, popłynie przez Danię do Polski i dalej, do odbiorców z regionu. Projekt Baltic-Pipe ma też swój potencjał w tworzeniu gospodarki niskoemisyjnej, a gaz będzie zastępował węgiel w energetyce, potem w ciepłownictwie, a w końcu i u odbiorców indywidualnych – wskazywał Wiceminister Tomasz Dąbrowski. Strona skandynawska poza gazem “sieciowym”, widzi w Polsce wielki potencjał dla biogazu, jako części przyszłej struktury wytwarzania energii, a ważnym podkreślenia jest fakt, że zdaniem Skandynawów – Polska może znacznie szybciej i taniej dokonać transformacji energetycznej – Szwecji zajął ten proces 50 lat!
Zobacz: Kogeneracja – korzyści
Zdaniem uczestników debaty – współpraca może też sięgnąć obszaru CCS – wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Ważnym elementem w kontekście OZE był głos przedstawiciela Vestasa – duńskiego potentata w energetyce wiatrowej, który wskazał, że w Polsce jest też rynek dla wiatraków. Skandynawski biznes w Polsce widzi swoją przyszłość w niezależności energetycznej czyli własnych źródłach energii – IKEA Retail Polska ma sześć własnych farm wiatrowych i produkuje więcej energii niż zużywa.
Polecamy: Energetyka wiatrowa – auta elektryczne złagodzą problemy ze zmiennością wiatru?