zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Strategia Przemysłowa UE – czy Zielony Ład zostanie “zawarty w Europie”?

Strona główna > Archiwa wpisów > Strategia Przemysłowa UE – czy Zielony Ład zostanie “zawarty w Europie”?

Podczas inauguracji Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal) w grudniu, przewodniczący von der Leyen określił go jako nową strategię wzrostu UE. Pierwszym sprawdzianem będzie Strategia Przemysłowa, która ma zostać uruchomiona przez Komisję Europejską. Czy strategia ta wspiera przemysł, który będzie realizował europejski „zielony ład”?

Energia wiatrowa stanowi już 15 % energii elektrycznej w Europie. Zatrudnia ponad 300 000 osób, stanowi ponad 25 mld euro nowych inwestycji i eksportuje rocznie towary i usługi o wartości 8 mld euro. W strategii Komisji Europejskiej na rzecz dekarbonizacji stwierdzono, że do 2050 roku neutralność klimatyczna będzie wymagała 5-krotnie większych mocy energii wiatrowej niż jest obecnie w Europie. Wiatr jest więc naturalnym filarem europejskiego porozumienia w sprawie zielonej energii.

Ale przemysł wiatrowy w Europie jest pod presją jak nigdy dotąd. Łańcuch dostaw energii wiatrowej boryka się z wieloma trudnościami. Europie grozi utrata pozycji światowego lidera w dziedzinie energii wiatrowej, a wraz z nią dziesiątek tysięcy miejsc pracy w przemyśle, badaniach i innowacjach.   W ciągu ostatnich 4 lat w samych tylko Niemczech, energetyka wiatrowa straciła już ponad 38 000 miejsc pracy.

Chiny instalują obecnie dwa razy więcej energii wiatrowej rocznie niż Europa. Dzięki  ekonomii skali zmniejszają koszty znacznie szybciej niż Europa. Konkurencja z Chinami na rynkach krajów trzecich staje się coraz ostrzejsza i trudniejsza, ponieważ pochodzą one z tańszych, wspieranych przez rząd środków finansowych i korzystają ze strukturalnych nadwyżek mocy produkcyjnych opartych na zawyżonych systemach dotacji.

Czytaj: Polska stanie się ogromnym placem budowy odnawialnych źródeł energii w ciągu kilku lat? 

Strategia Przemysłowa może stanowić silny sygnał, że Europa chce, aby jej firmy i przedsiębiorstwa pozostały światowymi liderami. Co więcej, polityka przemysłowa UE będzie siłą napędową dla strategicznych łańcuchów wartości, które pomogą osiągnąć neutralność klimatyczną.

Przyspieszone wdrażanie energii wiatrowej jest warunkiem wstępnym sukcesu nowych strategicznych łańcuchów wartości: przemysłu niskoemisyjnego, czystej mobilności i odnawialnego wodoru. Jednak sektor energii wiatrowej powinien być również uznawany za twórcę miejsc pracy i wyróżniać się jako strategiczny łańcuch wartości sam w sobie.

Co najważniejsze, dokument ten powinien zawierać strategię eksportu odnawialnych źródeł energii, aby Europejczycy mogli dorównać firmom azjatyckim, które obecnie konkurują z nami pod względem finansowym na rynkach poza UE.

Dyrektor generalny WindEurope Giles Dickson powiedział: „UE potrzebuje 5 razy więcej wiatru niż obecnie, aby osiągnąć neutralność klimatyczną. Pytanie brzmi: czy te turbiny będą produkowane w Europie? Europejski Zielony Ład może być strategią wzrostu UE, jak powiedział przewodniczący von der Leyen. Zaczyna się teraz od strategii przemysłowej, w której uznaje się energetykę wiatrową. I zapewnia neutralność klimatyczną, która przekłada się na setki tysięcy miejsc pracy w sektorze energetyki wiatrowej w Europie”.

Zobacz też: Fundusze Norweskie – finansowanie OZE i efektywności energetycznej

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.