Tauron ogłosił przetarg na kompleksową realizację budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej (PV) o mocy od 3,1 do 5 MW zlokalizowanej w Jaworznie
Jak czytamy w komunikacie spółki – Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 rok.
Rekord w fotowoltaice w 2018. PV w Polsce to już 490 MW
Spółka podała, że w/w program jest na etapie przygotowywania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Program obejmuje pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm będzie zależny od uwarunkowań lokalizacyjnych. Jak podaje Tauron – najbardziej obecnie zaawansowane są projekty fotowoltaiczne w Jaworznie, Mysłowicach i w Stalowej Woli. W Mysłowicach projekt jest na etapie opracowania projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności oraz uzyskania pozwolenia na budowę farmy, natomiast projekt w Jaworznie jest na bardziej zaawansowanym etapie – trwa procedura wyboru wykonawcy farmy. Projekt w Stalowej Woli – trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?
Ogłoszone w maju br. kierunki strategiczne działania grupy Tauron (dokument stanowi uzupełnienie Strategii Grupy TAURON na lata 2016-2025) opierają się na rozwoju czystej energii, która ma być podstawą budowy wartości grupy. Jak wskazano w zaktualizowanym dokumencie – do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie, farmy fotowoltaiczne oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych, a także możliwa sprzedaż segmentów wydobywczego, ciepłowniczego i udziałów w spółce atomowej PGE EJ 1. Jak podkreślał wówczas Jarosław Broda, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju – planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy TAURON o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku.