Farmy wiatrowe, które przejdą w ręce Taurona zlokalizowane są w północnej Polsce i zostały uruchomione w latach 2009-2011
Łączna moc zainstalowana farm wynosi 180 MW, a średnioroczna produkcja energii elektrycznej kształtuje się na poziomie ok. 450 tys. MWh – podaje portal WNP.pl. Jak wskazuje Filip Grzegorczyk Prezes Tauron Polska Energia – zgodnie ze zaktualizowanymi założeniami kierunków strategicznych spółki, ma ona zwiększyć do ponad 65 proc. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w perspektywie 2030 roku. Pierwszą inwestycją w tym kierunku ma być przejęcie farm wiatrowych o mocy 180 MW, co umożliwi podwojenie mocy wytwórczych zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych.
Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?
Jak pisaliśmy na portalu leonardo-energy.pl przedstawione przez Tauron w maju br. zaktualizowane kierunki strategiczne spółki opierać się będą się na rozwoju OZE. z uwzględnieniem zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym takich jak – powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Do 2025 roku Tauron przewidział inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.
Morski wiatr napędzi zieloną gospodarkę w Polsce – analiza Europejskiego Instytutu Miedzi
Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej grupy Tauron do ponad 65 proc. w 2030 r. Obecnie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.