zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Trwająca transformacja energetyczna zmieni sposób funkcjonowania polskiej energetyki

Strona główna > Archiwa wpisów > Trwająca transformacja energetyczna zmieni sposób funkcjonowania polskiej energetyki

Data
Tagi

Dla zrównoważonej transformacji energetycznej, niezbędne są inwestycje w sieć przesyłową

W ostatnio omawianej Polityce Energetycznej Polski 2040, resort Klimatu wskazał, że stoimy przed ogromną transformacją, która w ciągu najbliższych 10 lat spowoduje, że jedna na trzy MWh wyprodukowanej energii będzie pochodziła z jednostek odnawialnych. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsza polska morska farma wiatrowa uruchomiona zostanie prawdopodobnie w 2025 r., a do roku 2030 moc zainstalowana morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej może osiągnąć wielkość 8 GW. Realizacja takiego założenia sprawi, że morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, będą pełniły wiodącą rolę w realizacji strategii zielonego wzrostu (do roku 2030 zamierzamy uzyskać moc na poziomie 5,9 GW). Polska ma więc realną szansę stać się swoistym hubem rozwoju technologii budowy offshore w południowej części Bałtyku.

Polska i sąsiednie kraje chcą przyspieszyć rozwój offshore

By stało się to możliwe, niezbędne są inwestycje w sieć przesyłową. Ważny jej element właśnie został ukończony: nowymi liniami 400 kV między Słupskiem a Gdańskiem płynie już energia. Na Pomorzu trwają też inne inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inwestycje te na Pomorzu mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. To dzięki nowym liniom najwyższych napięć będzie można przesłać energię elektryczną z morskich farm wiatrowych do odbiorców w innych częściach Polski – podkreślił Włodzimierz Mucha, Wiceprezes Zarządu PSE. Budowa ciągu linii 400 kV Słupsk – Żydowo Kierzkowo – Gdańsk Przyjaźń – Gdańsk Błonia, wraz z towarzyszącymi jej stacjami elektroenergetycznymi, trwała ponad sześć lat i kosztowała blisko 760 mln zł. Linia pozytywnie przeszła już próby obciążeniowe i stała się ważną częścią Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Bez odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, nie zapewnimy polskiej gospodarce właściwych warunków rozwoju

Łącznie PSE na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Pomorzu PSE przeznaczą ponad 4,5 mld złotych. Głównym celem rozwoju sieci najwyższych napięć w tym regionie jest możliwość bezpiecznego wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych i przekazanie jej do sieci przesyłowej. Dotychczas PSE wydały warunki przyłączenia dla morskich farm o mocy ponad 7 GW.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.