zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ubóstwo energetyczne w Polsce. Jak temu przeciwdziałać?

Strona główna > Archiwa wpisów > Ubóstwo energetyczne w Polsce. Jak temu przeciwdziałać?

12,2 proc. mieszkańców Polski, czyli 4,6 mln osób (1,3 mln gospodarstw domowych), żyje w ubóstwie energetycznym – wynika z raportu przedstawionego przez Instytut Badań Strukturalnych.

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy 4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast (2016 r.). Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec Polski ma problem z ogrzaniem mieszkania w zimie (12,2% populacji). Zdecydowaną większość (2/3) ubogich energetycznie wciąż stanowią mieszkańcy wsi, co jest konsekwencją ich względnie niższych dochodów oraz zamieszkiwania w domach jednorodzinnych o często dość dużych metrażach i niskiej efektywności energetycznej – czytamy w raporcie.

CZYTAJ TAKŻE: Technologie energooszczędne dla budynków. Korzyści z automatyki

Fakty i liczby:
– 12,2% – mieszkańców Polski, czyli 4,6 mln osób (1,3 mln gospodarstw domowych), żyje w ubóstwie energetycznym
– 5,6% – mieszkańców Polski, czyli 2,1 mln osób, to ubodzy energetycznie, którzy nie są ubodzy dochodowo
– 6,6% – mieszkańców Polski, czyli 2,5 mln osób, jest jednocześnie ubogich dochodowo i energetycznie
– 20% – mieszkańców wsi jest ubogich energetycznie; łącznie stanowią oni 2/3 wszystkich ubogich energetycznie
25% – osób żyjących w ubóstwie energetycznym to emeryci i renciści

Aby zmniejszyć ubóstwo energetyczne Instytut Badań Strukturalnych proponuje trzy nowe rozwiązania: zasiłek celowy ma na celu złagodzenie przejawów ubóstwa energetycznego, doradztwo i drobne usprawnienia energooszczędne oraz termomodernizację mającą na celu usunięcie jego przyczyn.

Instrumenty te zostały zaprojektowane głównie z myślą o mieszkańcach domów jednorodzinnych, ponieważ rozwiązanie problemów tej grupy jest priorytetem w kontekście walki ze smogiem – podkreślają autorzy raportu. Ubóstwo energetyczne jest przedmiotem badań ekspertów IBS od 2015 roku.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.