zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wodór – efektywne zagospodarowanie energii z OZE już niedługo

Strona główna > Archiwa wpisów > Wodór – efektywne zagospodarowanie energii z OZE już niedługo

Technologia wodorowa może być narzędziem transformacji energetycznej

Wykorzystanie wodoru ma umożliwić zagospodarowanie nadwyżek energii wiatrowej i słonecznej. Sam postęp w produkcji energii z OZE już nie wystarcza do redukowania ogólnych emisji CO2 z gospodarki, o czym przekonują się Niemcy.

Wodór i OZE. Zastosowanie i jego wpływ na środowisko oraz gospodarkę

Wykonali oni już wielkie inwestycje w źródła (farmy wiatrowe i fotowoltaiczne), ale niemiecka elektroenergetyka będzie potrzebować zabezpieczenia w postaci sterowalnych źródeł energii, stanowiących backup dla wiatraków i fotowoltaiki – w sytuacji wygaszania ostatnich elektrowni jądrowych oraz planu wyłączania kolejnych elektrowni na węgiel. Taka rolę mogłaby odegrać produkcja zielonego wodoru, który docelowo może zapewnić neutralność klimatyczną całej gospodarki. Potwierdza to projekt nowych regulacji opracowanych przez Berlin, o których informuje Bloomberg i które zakładają wprowadzenie dopłat dla producentów wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej z wiatraków czy fotowoltaiki. Jak pisze Bloomberg, niemieckie władze postrzegają czysty wodór jako tzw. “nową ropę”, która zasili nie tylko transport, ale także ciepłownictwo oraz przemysł zużywający ogromne ilości wodoru wytwarzanego jednak na razie w wysokoemisyjnych procesach. Celem rządu niemieckiego ma być podniesienie mocy elektrolizerów z obecnego poziomu poniżej 1 GW do 5 GW w roku 2030, z czego 1/5 produkcji wodoru ma pochodzić z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Nowa strategia, nad którą pracuje Berlin, zakłada wyraźne zredukowanie kosztu produkcji zielonego wodoru, aby stał się atrakcyjną alternatywa dla transportu i przemysłu ciężkiego.

Droga droga do samochodów wodorowych w Polsce

Rynek mają napędzić subsydia, które zachęcą niemieckie firmy do przechodzenia na produkcję czystego wodoru i które uczynią z Niemiec technologicznego lidera. Obecnie największy projekt instalacji do produkcji zielonego wodoru szykują wspólnie firmy TenneT, Gasunie Germany i Thyssengas. Docelowo do produkcji wodoru mają byuć wykorzystywane nadwyżki energii m.in. z morskich farm wiatrowych pracujących w niemieckiej części Morza Północnego.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.