Sprawność rozwijanych od dopiero 10 lat ogniw perowskitowych wynosi obecnie maksymalnie 25,2 procent
Aktualnie przeniesienie wysokiej sprawności na większe, produkcyjne powierzchnie oraz szybka degradacja perowskitów w zetknięciu z warunkami naturalnymi jest tym, co uniemożliwia komercjalizację technologii perowskitowej, która może zrewolucjonizować fotowoltaikę. Mimo to, dzięki dokonaniom to kolejnych firm, jest nadzieja na rozwiązanie problemów pojawiających się w rozwoju technologii perowskitowej w fotowoltaice.
Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi
Przykładem takiej firmy jest Microquanta – chińska spółka, która zajmuje się perskowitami dopiero od 4 lat, a już może pochwalić się kolejnymi osiągnięciami w rozwoju modułów perowskitowych. W 2017 roku osiągnęła sprawność na mniejszym module o powierzchni 20 cm2, która wyniosła 17,9 procent. Kilka miesięcy temu mogła pochwalić się osiągnięciem sprawności na dużym, perowskitowym module w rozmiarach 200 cm x 800 cm na poziomie 11,98 procent. European Solar Test Instalation (ESTI) potwierdziło ten wynik. Natomiast teraz poinformowała o osiągnięciu sprawności na module o powierzchni 200 cm x 800 cm na poziomie 14,24 procent. I tym razem wynik potwierdziło ESTI. Microquanta, którą wspiera m.in. China Three Gorges Corporation (chiński koncern energetyczny), będzie produkować pierwsze moduły perowskitowe w prowincji Zhejiang, na linii produkcyjnej w Quzhou, która w skali roku może wytwarzać moduły o mocy 20 MW. Tym samym mają zamiar uruchomić masową produkcję. Chińska firma nie informuje jednak, w jaki sposób rozwiązała problem degradacji ogniw perowskitowych.
Energia słoneczna. Zobacz raport
Do tej pory to naukowcy z Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT) osiągnęli rekordową sprawność ogniwa perowskitowego, która wyniosła 25,2 procent. Zostało to potwierdzone w zestawieniu prowadzonym przez amerykański federalny National Renewable Energy Laboratory.
Na ogniwach, w których perowskit to jedna z warstw, została już osiągnięta większa sprawność. Zrobili to m.in. Brytyjczycy z firmy Oxford PV, którzy zdecydowali się na połączenie perowskitu z najpopularniejszymi na rynku ogniwami typu krystalicznego. W 2018 roku ich praca doprowadziła do osiągnięcia 27,3 procent, które zostały potwierdzone w badaniach instytutu Fraunhofer ISE. Mimo to rozmiar ogniwa wyniósł jedynie 1 cm2.