zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Zwiększenie sprawności modułu perowskitowego

Strona główna > Archiwa wpisów > Zwiększenie sprawności modułu perowskitowego

Data
Tagi

Sprawność rozwijanych od dopiero 10 lat ogniw perowskitowych wynosi obecnie maksymalnie 25,2 procent

Aktualnie przeniesienie wysokiej sprawności na większe, produkcyjne powierzchnie oraz szybka degradacja perowskitów w zetknięciu z warunkami naturalnymi jest tym, co uniemożliwia komercjalizację technologii perowskitowej, która może zrewolucjonizować fotowoltaikę. Mimo to, dzięki dokonaniom to kolejnych firm, jest nadzieja na rozwiązanie problemów pojawiających się w rozwoju technologii perowskitowej w fotowoltaice.

Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

Przykładem takiej firmy jest Microquanta – chińska spółka, która zajmuje się perskowitami dopiero od 4 lat, a już może pochwalić się kolejnymi osiągnięciami w rozwoju modułów perowskitowych. W 2017 roku osiągnęła sprawność na mniejszym module o powierzchni 20 cm2, która wyniosła 17,9 procent. Kilka miesięcy temu mogła pochwalić się osiągnięciem sprawności na dużym, perowskitowym module w rozmiarach 200 cm x 800 cm na poziomie 11,98 procent. European Solar Test Instalation (ESTI) potwierdziło ten wynik. Natomiast teraz poinformowała o osiągnięciu sprawności na module o powierzchni 200 cm x 800 cm na poziomie 14,24 procent. I tym razem wynik potwierdziło ESTI. Microquanta, którą wspiera m.in. China Three Gorges Corporation (chiński koncern energetyczny), będzie produkować pierwsze moduły perowskitowe w prowincji Zhejiang, na linii produkcyjnej w Quzhou, która w skali roku może wytwarzać moduły o mocy 20 MW. Tym samym mają zamiar uruchomić masową produkcję. Chińska firma nie informuje jednak, w jaki sposób rozwiązała problem degradacji ogniw perowskitowych.

Energia słoneczna. Zobacz raport

Do tej pory to naukowcy z Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT) osiągnęli rekordową sprawność ogniwa perowskitowego, która wyniosła 25,2 procent. Zostało to potwierdzone w zestawieniu prowadzonym przez amerykański federalny National Renewable Energy Laboratory.
Na ogniwach, w których perowskit to jedna z warstw, została już osiągnięta większa sprawność. Zrobili to m.in. Brytyjczycy z firmy Oxford PV, którzy zdecydowali się na połączenie perowskitu z najpopularniejszymi na rynku ogniwami typu krystalicznego. W 2018 roku ich praca doprowadziła do osiągnięcia 27,3 procent, które zostały potwierdzone w badaniach instytutu Fraunhofer ISE. Mimo to rozmiar ogniwa wyniósł jedynie 1 cm2.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.