zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

100 mld euro funduszy na transformację energetyczną w latach 2020–2027

Strona główna > Archiwa wpisów > 100 mld euro funduszy na transformację energetyczną w latach 2020–2027

Komisja Europejska przedstawi 11 grudnia plan związany z Europejskim Zielonym Ładem

Częścią tego projektu ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Polska dąży do tego, żeby był on jak największy, gdyż pieniądze z niego mają wspierać regiony, które najbardziej odczują zmiany związane z chociażby odchodzeniem od węgla.  KE ma w planach stworzenie podobnego do planu Junckera mechanizmu. Mechanizm ten, dzięki pomocy relatywnie niewielkich środków z budżetu UE, za pomocą gwarancji bankowych i lewarowania miałby przyciągać znacznie większe środki prywatne. Jak wskazuje KE, inwestycje będą kluczowe, by Europejski Zielony Ład okazał się sukcesem.

W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

W tym celu KE przedstawi plan zrównoważonych inwestycji europejskich, by zmobilizować inwestycje i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, by nikt nie pozostał z tyłu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zostanie przyjęty, ponieważ nie każde państwo ma ten sam dobry punkt startowy. Komisja Europejska buduje mechanizm, który ma zawierać w sobie finansowanie od państw członkowskich, a także grupy EBI, czyli z budżetu UE – wszystko po to, by za pomocą dźwigni do 2027 r. zmobilizować 100 mld euro na transformację. Przez Komisję Europejską ma zostać również przygotowana analiza dotycząca kosztów zaniechania działań. W przyszłym tygodniu zostaną podane koszty, które już teraz są znane, a które poniosła UE przez zmiany klimatyczne. Wszystko po to, żeby pokazać, że Europejski Zielony Ład to będzie dobra inwestycja. – Jestem przekonana, że walka ze zmianami klimatycznymi jest nie tylko konieczna, ale jest też ogromną możliwością dla UE. Już teraz jesteśmy liderem, a jeśli zrobimy to dobrze, jeśli będziemy inwestować w badania i innowacje, w zielone technologie, zrównoważone rozwiązania i nowe modele biznesowe, będziemy mogli pokazać, że to może być nowa strategia wzrostu gospodarczego dla Unii – powiedziała szefowa KE Ursula Von der Leyen.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Według zapowiedzi Von der Leyen UE będzie miała w 2020 r. pierwsze w historii „prawo klimatyczne”. Ma ono zapewnić brak odwrotu z drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Plany Komisji Europejskiej wobec nowego Zielonego Ładu mają zostać przedstawione przed szczytem UE, podczas którego przez szefów państw i rządów będą prowadzone rozmowy dotyczące celowości neutralności klimatycznej.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.