zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

100 MW energii na odległość 600 km – dzięki podwodnym systemom przetwarzania i dystrybucji energii

Strona główna > Archiwa wpisów > 100 MW energii na odległość 600 km – dzięki podwodnym systemom przetwarzania i dystrybucji energii

Data
Tagi

Wszystko dzięki pojedynczemu kablowi, który ma posłużyć do połączenia podwodnym systemem przetwarzania i dystrybucji energii

Ten  ruch spowoduje, że wydobywanie ropy i gazu stanie się bezpieczniejsze, prostsze oraz przyjaźniejsze dla środowiska. Odbywające się w porcie Vaasa w Finlandii i trwające 3 tys. godzin testy, dotyczące przetwarzania i przesyłania energii, zostały zakończone przez firmę ABB, która pracuje nad nową technologią. Przeniesienie instalacji do wydobywania ropy i gazu na dno morskie przestało być już tylko koncepcją. Takie podwodne instalacje, zdalnie sterowane i coraz bardziej autonomiczne, zasilane czystą energią z lądu, stają się rzeczywistością.

Poprawa efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu miedzianych kabli

Przeprowadzone przez ABB testy potwierdziły, że dla większości morskich zasobów węglowodorów proces elektryfikacji jest w zasięgu ręki, a zasilanie podwodnych instalacji może brać się ze znajdujących się kilkaset kilometrów dalej odnawialnych źródeł, które można obsługiwać zdalnie. W skład nowego podwodnego systemu dystrybucji i przetwarzania energii wchodzi: transformator, rozdzielnice i napędy bezstopniowe SN, dystrybucje energii nN, a układy energoelektroniczne oraz systemy sortowania.
Technologia, która została opracowana, jest efektem badawczo-rozwojowego projektu. Przeznaczono na niego 100 mln dolarów, a zaangażowanych zostało ponad 200 naukowców i inżynierów z takich firm jak ABB, Chevron, Equinor i Total. Przy morskich instalacjach wydobywczych najczęściej używa się energii, która została wygenerowana dzięki znajdującym się na statkach lub morskich platformach turbinom gazowym. Jednak według tego, co wskazuje ABB, zamontowanie instalacji elektrycznych bliżej dna i niedaleko odbiorników energii zmniejsza czas reakcji głowic wydobywczych oraz ogranicza zapotrzebowanie na energię. Do tego możliwość, by użyć dowolnego źródła zasilania z lądu, daje szansę na pomoc z redukcją CO2.

Miedź jest kluczowa dla efektywności energetycznej

Zdalna eksploatacja z umiejscowionych na lądzie nastawni jest częścią zaoferowanego przez ABB rozwiązania, a jej przeznaczeniem jest poprawienie niezawodności i wydajności. Nowa technologia ma na dodatek wymagać mniejszej ilości ludzi na morzu.  Dzięki przykładowi zagospodarowania konkretnego złoża oraz użycia rozwiązania, które polega na połączeniu za pomocą kabla ośmiu odbiorników (chociażby sprężarek lub pomp) 200 km od drugiej części infrastruktury, oszacowano, że w zakresie nakładów inwestycyjnych ta nowa technologia doda ok. 500 mln dolarów oszczędności.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.