Od 19 września 2018 r. można składać wnioski, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Rządowy program ma objąć 4 mln domów. NFOŚiGW jest jednostką, która rozdysponowuje pieniądze na to przeznaczone.
W zeszłym miesiącu ruszył nabór wniosków w ogólnopolskim programie wymiany kotłów i termomodernizacji skierowanym do osób indywidualnych. Wsparcie można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła, systemu ogrzewania i wentylacji lub stolarki. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotacje w wysokości nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowalnych. Będzie to uzależnione od dochodów rodziny.
Z kolei 9 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, której celem jest umożliwienie realizacji programu wsparcia osób zagrożonych ubóstwem energetycznym zamieszkujących nieefektywnie ogrzewane i generujące zanieczyszczenie powietrza domy jednorodzinne. Ustawa przewiduje nawet 100 – procentowe dofinansowanie inwestycji. 30% planowanych kosztów inwestycji poniesie gmina, a 70% kosztów zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa m.in. z części wpływów z tzw. opłaty recyklingowej – czytamy na stronie resortu przedsiębiorczości i innowacji.
CZYTAJ TAKŻE: 100 mld złotych na walkę ze smogiem. Do kogo trafią pieniądze?
Program Czyste Powietrze to przepis rządu na walkę ze smogiem. Składa się z 15 rekomendacji – 3 z nich właśnie są realizowane. Jak wylicza resort na stronie internetowej pierwszym krokiem w realizacji programu były ustawa i rozporządzenie wykonawcze definiujące wymagania dla kotłów na paliwa stałe. Drugi filar to wprowadzenie norm jakościowych dla paliw stałych, regulowanych przez ustawę z lipca br. oraz rozporządzenie wykonawcze z 27 września br. Trzeci punkt to system wsparcia obywateli, mający na celu przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu energetycznemu. Na system ten składają się ogólnopolski program Czyste Powietrze, realizowany przez NFOŚiGW, na którego realizację rząd przeznaczył 103 mld zł w skali 10 lat oraz ustawa umożliwiająca stworzenie programu wspierania ubogich energetycznie zamieszkujących najbardziej zanieczyszczone obszary kraju (miasta z listy WHO) – podaje ministerstwo.
ZOBACZ TAKŻE: Porażający rachunek za smog. 30 mld rocznie i 19 tys. zgonów