Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Polska ma szansę zostać liderem w sektorze baterii i akumulatorów na świecie.
W zeszły wtorek, minister Emilewicz odbyła spotkanie w Brukseli z unijnymi komisarzami – komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem. Głównym tematem wizyty była inicjatywa European Battery Alliance (EBA), którą omawiano na spotkaniu Grupy Wysokiego Szczebla.
Koncepcja EBA, stworzona przez Komisję Europejską w 2017 roku, zakłada porozumienie europejskich państw i firm w celu utworzenia silnego oraz stabilnego przemysłu produkcji ogniw i baterii, który będzie w stanie konkurować z obecnie dominującymi na rynku firmami azjatyckimi. Wartość przemysłu bateryjnego w 2025 roku szacowana jest na ok 250 mld euro.
Czytaj też: Magazynowanie energii. Niezbędne do rozwoju OZE i nie tylko
Według minister przedsiębiorczości i technologii, Battery Alliance to wielka szansa dla polskich konsorcjów, aby współtworzyć europejską potęgę w sektorze baterii i akumulatorów. „Polska ma realne szanse bycia globalnym liderem w tej dziedzinie” – dodała Emilewicz.
Komisja Europejska wspiera EBA poprzez stosowanie mechanizmu IPCEI (Important projects of common european interest), umożliwiającego otrzymanie wsparcia finansowego na projekty z obszaru cyklu życia baterii, czyli np. produkcji, recyklingu lub ponownego wykorzystania ogniw i baterii.
Termin składania propozycji projektów dotyczących m.in. ponownego wykorzystania baterii mija 10 maja br. Wszelkie dokumenty należy złożyć w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Zobacz również: Magazyny energii i ich znaczenie dla przemysłu