zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026

Strona główna > Archiwa wpisów > Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026

28 czerwca w Brukseli, w konferencji poświęconej transformacji energetycznej państw członkowskich, udział wzięła Monika Morawiecka – Prezes Zarządu PGE Baltica. 

“Morskie farmy wiatrowe to chyba najważniejsza inwestycja PGE początku lat 20. tego wieku. W tej chwili nasz pierwszy projekt – a mamy łącznie trzy koncesje na Morzu Bałtyckim – jest na etapie końcowych uzgodnień jeśli chodzi o decyzje środowiskową. Mamy decyzję środowiskową, mamy pomiary wiatru, niedługo będziemy mieć badania geologiczne” – powiedziała Monika Morawiecka w trakcie konferencji. Jak dodała, zawarta została też umowa przyłączeniowa z PSE, a współpraca w kwestii tej inwestycji z Komisją Europejską jest bardzo dobra. Monika Morawiecka podkreśliła także, że KE jest przychylna inwestycji i toczone są rozmowy dot. konkretnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o możliwości skorzystania z funduszy europejskich.

Coraz więcej chętnych na wiatraki na polskim Bałtyku

Projekty farm wiatrowych są bardzo drogie, a ze względu na skalę – kapitałochłonne, dlatego też PGE liczy na dofinansowanie ze środków europejskich. “To jest inwestycja rzędu kilkunastu miliardów złotych. Każde fundusze, które można dostać przed jej zbudowaniem bardzo pomogą obniżyć koszty dla odbiorców” – wskazała Monika Morawiecka. PGE chce do 2030 r. zainwestować miliardy złotych w budowę farm wiatrowych na Bałtyku, aby na morzu stanęły wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW.

Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki

Polski rząd oczekuje, że poprzez dywersyfikację źródeł energii i inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe uda się zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym nawet poniżej 60 proc. do 2030 roku (z obecnych ponad 80 proc.).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.