zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Do 2050 roku, na nowe inwestycje OZE zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów

Strona główna > Archiwa wpisów > Do 2050 roku, na nowe inwestycje OZE zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów

New Energy Outlook 2019 – do 2050 r. około ⅔ energii będzie produkowane w sposób bezemisyjny

Firma badawcza Bloomberg NEF (BNEF) opublikowała właśnie nowy raport New Energy Outlook (NEO) 2019. W raporcie czytamy, że  do 2050 roku, na nowe inwestycje OZE zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów, a około ⅔ energii będzie produkowane właśnie w oparciu o OZE. Koncentrując się na systemie elektroenergetycznym, (NEO) łączy wiedzę ponad 65 specjalistów rynku i technologii z 12 krajów, po to by zapewnić unikalny obraz rozwoju rynku (trendy/kierunki). Jak wskazano w raporcie – przechodzimy z dwóch trzecich paliw kopalnych w 2018 r. na dwie trzecie energii zeroemisyjnej do 2050 r. W takim okresie czasu ma zakończyć się era paliw kopalnych w energetyce, a na nowe inwestycje OZE zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów.

Odnawialne źródła energii. Jaki mają wpływ na geopolitykę?

Raport wskazuje przyszłą dominację energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej na rynku, a także uelastycznienie rynku energii. Według raportu, do 2050 roku w nowe moce wytwórcze zostanie zainwestowane 13,3 biliona dolarów. Ponad 77%, czyli około 10 bilionów dolarów przypaść ma na inwestycje e OZE. Inwestycje mają się rozdzielać pomiędzy źródła wiatrowe i słoneczne – odpowiednio 5,3 biliona dolarów (wiatr) oraz 4,2 biliona dolarów (słońce). Kolejne 843 miliardy dolarów to nakłady na inwestycje dot. magazynowania energii – akumulatory i magazyny energii. Inwestycje w nowe elektrownie na paliwa kopalne do 2050 roku na świecie nie przekraczają 2 bilionów dolarów. Wszystkie inwestycje mają dać łącznie 15 145 GW nowych elektrowni w latach 2019-2050. 80% z nich ma być zeroemisyjna.

Zielona energia oparta na miedzi – analiza Europejskiego Instytutu Miedzi

W raporcie wskazany jest także wzrost postaw konsumpcyjnych, a wiązać się to będzie również ze wzrostem popytu na energię – do 2050 wzrośnie o 62%. Za wzrost popytu na energię odpowiadać ma także rozwój elektromobilności – do roku 2050 pojazdy elektryczne zwiększają globalnie zapotrzebowanie o około 3 950 TWh. Raport kończy się konkluzją, dot. taniejących technologii i wzroście świadomości społeczeństw w kontekście ochrony środowiska, co umożliwia akceptację dla rozwoju energetyki zeroemisyjnej.

New Energy Outlook – Summary 2019

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.