zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Neutralność klimatyczna do 2050 roku priorytetem kandydatki na Komisarza UE ds. energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Neutralność klimatyczna do 2050 roku priorytetem kandydatki na Komisarza UE ds. energii

Neutralność klimatyczna do 2050 roku, stworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji, a także wprowadzenie podatku węglowego na granicach Unii Europejskiej

Takie działania zapowiedziała w czwartek kandydatka na unijną komisarz ds. energii Kadri Simson. Estonka była przesłuchiwana przez komisję przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) oraz komisję środowiska (ENVI). W swoim wystąpieniu otwierającym mówiła o zwiększeniu unijnych ambicji dotyczących redukcji gazów cieplarnianych, dziękując jednocześnie za dotychczasową pracę poprzedniemu Parlamentowi Europejskiemu i ustępującym komisarzom.

Przyjmowanie nowych celów w polityce klimatycznej musi być odpowiedzialne

Jak wskazywała kandydatka na Komisarza, neutralność klimatyczna do 2050 roku ma być jedynym sposobem na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza i zapobieżenie kryzysowi klimatycznemu.  Szefowa resortu gospodarki i infrastruktury w rządzie Estonii w latach 2016-2019 przypomniała, że gdy była ministrem, to jej kraj przyjął długofalowy plan redukcji gazów cieplarnianych przewidujący zmniejszenie ich o 70 proc. do 2030 roku. Cel UE wynosi 40 proc., ale Ursula von der Leyen sygnalizuje, że trzeba będzie go podnieść. KE w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania ma zaproponować nowy program “Europejski Zielony Ład”. To ma być pierwsze europejskie prawo dotyczące energii i tam będzie ustalony cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kandydatka na komisarza starała się uspokoić biznes wskazując, że wszystkie podmioty rynku energetycznego potrzebują przewidywalności i pewności prawnej. Jednoczenie oceniła, że wdrożenie istniejących regulacji może pomóc ograniczyć emisję o 45 proc. do 2030 roku.

W interesie Polski jest, by powstał plan operacyjny ws. neutralności klimatycznej UE

Ważnym elementem wystąpienia dot. potrzeb zgłaszanych przez Polskę, ma być stworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji, by wspierać te regiony w UE dotknięte tymi zmianami. Narzędzie to będzie mogło być wykorzystane, aby podczas przechodzenia do czystej gospodarki żaden region ani kraj nie został sam.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.