zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W interesie Polski jest, by powstał plan operacyjny ws. neutralności klimatycznej UE

Strona główna > Archiwa wpisów > W interesie Polski jest, by powstał plan operacyjny ws. neutralności klimatycznej UE

Jako kraj nie jesteśmy przeciwni neutralności klimatycznej, jednak przestawienie polskiej gospodarki, która obecnie w ponad 80 proc. jest oparta na węglu, na gospodarkę bezemisyjną wymaga czasu i pieniędzy.

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że UE w swojej strategii klimatycznej jeszcze niedawno zakładała, że redukcja gazów cieplarnianych będzie następowała stopniowo tak, by pełną neutralność (stan, kiedy gospodarka produkuje tyle samo gazów cieplarniach, ile neutralizuje) osiągnąć w drugiej połowie tego wieku. Minister wskazał, że “przyspieszenie, które nagle nastąpiło w propozycjach polityków europejskich”, nie zostało poprzedzone żadnymi przygotowaniami czy analizami. Eksperci wskazują, że ciężar takiego “przyspieszenia” spadnie w głównej mierze na kraje uboższe i w większym stopniu zależne od węgla.

Przyjmowanie nowych celów w polityce klimatycznej musi być odpowiedzialne

Podczas niedawnego Forum Transformacji Energetycznej uczestnicy dyskusji wskazywali, że Polska już podjęła działania, które mają znacząco ograniczyć emisję szkodliwych  gazów i pyłów. Strona rządowa podkreśla także, że realizowane są konkretne programy m.in programy Czyste Powietrze, Energia Plus czy Geotermia Plus, mające na celu obniżenie emisji i poprawę jakości powietrza. Jak wskazują eksperci kraje takie jak np. Francja, mogą osiągnąć neutralność klimatyczną praktycznie bezkosztowo. Jak wskazuje Minister Kwieciński – takie kraje praktycznie nie poniosą żadnych kosztów przekształcenia swojej energetyki, a dodatkowo  zarobią na eksporcie technologii, dlatego w interesie Polski jest, aby “powstał plan operacyjny ukazujący, jak UE miałaby dojść do neutralności klimatycznej, jakie to oznacza koszty i kto te koszty ma ponieść”.

Energia z OZE coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do tradycyjnego wytwarzania

Zdaniem Ministra Kwiecińskiego, powinien zostać opracowany system kompensat tych kosztów, bo bez nich zarówno polską gospodarkę, jak i społeczeństwo czekają ogromne perturbacje. “Neutralność klimatyczna to szczytny cel i na pewno chcemy go osiągnąć, ale bez analiz i programów to tylko piękne hasło” – podkreślił. W połowie czerwca br. podczas szczytu UE we wnioskach końcowych pojawiły się zapisy mówiące o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r. Zostały one zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.