zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Innogy Polska także zbuduje farmy fotowoltaiczne

Strona główna > Archiwa wpisów > Innogy Polska także zbuduje farmy fotowoltaiczne

Data
Tagi

Innogy Polska dołączy do grona największych inwestorów na polskim rynku PV

Na razie Innogy Renewables Polska w naszym kraju eksploatuje osiem farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 242 MW. Ostatnio Innogy uruchomiło również farmę wiatrową Stawiec o mocy 0,6 MW, która znajduje się niedaleko farmy wiatrowej w Nowym Stawie. W 2019 roku spółka oddała do użytku swoją pierwszą w Polsce, naziemną farmę fotowoltaiczną. Instalacja zlokalizowana w Nowym Stawie w woj. pomorskim posiada moc 594 kWp.

W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE

Energia będzie trafiać do systemu dystrybucyjnego Energa Operator. Farma fotowoltaiczna Nowy Staw I powstała dzięki wygranej aukcji w czerwcu 2017 r. przez innogy. Innogy zgłosiło do aukcji przeprowadzonych w 2018 roku projekty farm wiatrowych, dla których zagwarantowano wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w aukcji. Chodzi o farmy wiatrowe w Żukowicach o mocy 33 MW, a także w Dolicach o mocy 52,2 MW. Obie inwestycje mają zostać sfinalizowane w tym roku. Obecnie Innogy Polska wskazuje zagwarantowanie sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, w akcji przeprowadzonej przez URE w ubiegłym miesiącu, dla projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 42 MW. Farmy fotowoltaiczne, każda o mocy do 1 MW, powstaną w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Jak informuje spółka, przy realizacji niektórych projektów planowane jest zastosowanie  lekkiej konstrukcji nośnej zwanej PEG, mającej zapewnić niższe koszty wytwarzania energii elektrycznej i znacznie bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni niż w przypadku konstrukcji konwencjonalnych. Konstrukcja ta została opracowana przez niemiecką spółkę Belectric, podmiot zależny od Innogy.

W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

W ostatniej, grudniowej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.