Środki skierowane będą na finansowanie nakładów inwestycyjnych nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce
EBI uruchomi dla PGE celową linię kredytową na okres do 17 lat na kwotę stanowiącą ok. 50 proc. wartości projektu. Kredyt pozyskany został jako finansowanie projektów, które są w 100 proc. kwalifikowalne w ramach celu EBI dotyczącego działań na rzecz ochrony klimatu.
PGE przedstawiła EBI swoje plany związane ze zmianami miksu energetycznego podkreślając zaangażowanie w działania związane z transformacją energetyczną oraz planowanymi inwestycjami w zeroemisyjne źródła energii. EBI kontynuować ma dialog z PGE na temat korporacyjnego planu dekarbonizacji i poszukiwać sposobów dalszego wspierania transformacji Grupy PGE. Jak podkreślił Prezes PGE Henryk Baranowski, przy wsparciu EBI, PGE zmierza do zakończenia inwestycji w nowe moce wiatrowe na lądzie i tym samym osiągnięcia 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w 2030 r. PGE zamierza osiągnąć ten cel m. in. dzięki realizacji kolejnych zielonych inwestycji. Prezes PGE zaznaczył, że do 2026 r. ma powstać pierwsza farma wiatrowa PGE na Morzu Bałtyckim o mocy 1 GW, a do 2030 r. w ramach morskiego projektu kolejne 1,5 GW mocy oraz do 2,5 GW mocy w fotowoltaice.
KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych
Lilyana Pavlova, wiceprezes EBI, nadzorująca działalność w Polsce i w krajach objętych polityką spójności zaznacza, że EBI z zadowoleniem przyjmuje plany inwestycyjne PGE i jej zaangażowanie w rozwój bardziej zrównoważonego portfela wytwórczego poprzez dedykowany program inwestycji w odnawialne źródła energii.