zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Strona główna > Archiwa wpisów > KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

KGHM Polska Miedź oraz Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisały podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny w sprawie współpracy przy budowaniu instalacji fotowoltaicznych. Inwestycje mają powstać na terenach KGHM w różnych lokalizacjach, a planowana moc instalacji, uzyskana z początkowych 400 ha ma wynosić 200 MW.

W dalszej perspektywie mówi się nawet o 500 MW, gdzie 1 MW ma kosztować 3 mln zł. Inwestycje mają być przeznaczone do udziału w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA) lub w systemie aukcyjnym. Tym sposobem, jeden z największych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie, a zarazem jeden z największych w Polsce odbiorców energii elektrycznej będzie mógł kupować energię bezpośrednio od Grupy PGE.

Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii, przyszłość oraz rozwój energetyki to ważne priorytety w zakresie polityki krajowej. Zainicjowana współpraca pomiędzy PGE i KGHM znacząco przyczynia się dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce. Minister dodaje również, że nowych instalacji fotowoltaicznych będzie coraz więcej, dzięki czemu Polska będzie mogła zrealizować swoje zobowiązania wobec Komisji Europejskiej.

Minister Tchórzewski uważa, że rządowy program “Mój prąd”, będzie silnym impulsem rozwoju energetyki rozproszonej i znacząco przyczyni się do spełnienia zobowiązań w zakresie rozwoju OZE. Warto odnotować, że Europejski Instytut Miedzi od lat komunikuje (m.in. na stronie Leonardo-ENERGY.pl – Energia ze słońca w domu. Warto postawić na panele PV i baterię) istotne informacje dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym farm fotowoltaicznych, prezentując korzyści podejmowanych decyzji oraz opłacalność prowadzonych inwestycji.

Czytaj: Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi 

Z kolei prezes KGHM – Marcin Chludziński, podkreśla że energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest niezbędna, bo może być tańsza i bardziej bezpieczna. Podpisany z PGE list intencyjny z pewnością pomoże zrealizować cel grupy, jakim jest „zielona miedź”. Jednym z celów strategicznych KGHM jest zapewnienie w 2030 roku 50% energii elektrycznej ze źródeł własnych, w tym OZE.

Według prezesa PGE – Henryk Baranowskiego, PGE jest najbardziej niejednorodną grupą energetyczną w Polsce i głównym celem strategicznym programu współpracy z KGHM jest zapewnienie Grupie PGE pozycji lidera rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Elektrownie PV mają powstawać na gruntach w całym kraju, zarówno tych należących do Grupy, jak i partnerów zewnętrznych, z którymi firma nawiąże współpracę.

Plan idealnie wpisuje się w Program PV Grupy PGE, który przewiduje osiągnięcie do 2030 roku około 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Wpisuje się również w przygotowany i opracowany przez Ministerstwo Energii projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP 2040), zakładający, że do 2030 roku moc instalacji fotowoltaicznych osiągnie 10,2 GW, a w 2040 roku – 20,2 GW.

Ostateczna forma współpracy między PGE i KGHM Polska Miedź zostanie wypracowana w ciągu najbliższych miesięcy. Zespół projektowy ma zbadać grunty i wystawić najlepsze z nich pod inwestycje.

Zobacz również: Fotowoltaika – rozwój technologii i kształtowanie się rynku

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.