zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energia ze słońca w domu. Warto postawić na panele PV i baterię

Strona główna > Wszystkie publikacje > Odnawialne źródła energii (OZE) > Energia ze słońca w domu. Warto postawić na panele PV i baterię

Coraz większe znaczenie, także w naszych domach, ma pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii. Panele słoneczne nie bez przyczyny zyskują na popularności. Komfort korzystania z tego źródła energii poprawi bateria.

Problem w tym, że energia wytwarzana w ciągu dnia, kiedy jest dużo światła słonecznego, musi być wykorzystywana w tym samym czasie, kiedy jest wytwarzana. Przechowywanie energii pozyskanej z paneli słonecznych dla domu stanowiłoby atrakcyjne rozwiązanie tego problemu. Przechowywanie tej energii umożliwiłoby wykorzystanie tej samej energii wieczorem lub w nocy, zmniejszając ilość niewykorzystanej energii wprowadzanej do publicznej sieci energetycznej.

CZYTAJ: Sterowanie domem ze smatfonu

Co może przynieść przyszłość dla nas wszystkich? AC / DC

Podtytuł nie ma nic wspólnego z australijskim zespołem rockowym, ale raczej z typami napięcia i prądu. Prąd przemienny (AC) to napięcie sinusoidalne o częstotliwości 50 Hz, które obecnie występuje w większości krajów lub 60 Hz używane w USA i częściowo w Azji. Prąd w obwodzie z zamkniętym prądem zmienia kierunek 50 lub 60 razy na sekundę. Sieć elektryczna, do której podłączone są domy, dostarcza w tych krajach takie napięcie.

ZOBACZ TAKŻE: Elektryczne auto naładujesz w garażu

Przechowywanie energii: korzyści

Panele słoneczne wytwarzają energię tylko w ciągu dnia. Dla wielu rodzin jest to czas, kiedy są w pracy. W związku z tym znaczna część wytworzonej energii nie jest wykorzystywana, ale umieszczana jest w sieci dystrybucji na ulicy. Gdybyśmy jednak mogli przechowywać tę niewykorzystaną energię w domu, moglibyśmy jej użyć w czasie, gdy panele nie wytwarzają żadnej energii, ponieważ jest ciemno lub słońce nie świeci. To oczywiście pomoże nam obniżyć nasze rachunki za energię. Zmniejszy to również naszą zależność od wahań cen energii spowodowanych obciążeniem sieci lub ogólnym wzrostem cen zużycia energii. Podczas awarii zasilania – które występują znacznie częściej w niektórych krajach – będziemy mniej zależni od naszego dostawcy energii, pod warunkiem, że będziemy mogli przechować uzyskaną energię w baterii.

ZOBACZ TAKŻE: Elektryczne auto naładujesz w garażu

Bateria

Energia generowana przez panele słoneczne jest przechowywana w baterii większej niż bateria w samochodzie. W przypadku paneli słonecznych o mocy od 3 do 4 kW do użytku domowego dostępne są akumulatory od 2 do 4,5 kWh. Obecny standard wynosi 2 kWh. Nie cała generowana energia musi być przechowywana, ponieważ zużywamy  także energię, gdy jest ona na bieżąco produkowana. Przykładowe akumulatory są modelami Li-Ion. Mają żywotność około 3000 cykli ładowania lub 8 lat w przypadku codziennego ładowania. Ceny zakupu są dość wysokie (około 1500 EUR / kWh), ale oczekuje się, że spadną w nadchodzących latach do poziomu, który przyciągnie szerszy rynek.

W niedalekiej przyszłości możliwe będzie wykorzystanie energii resztkowej akumulatora samochodowego do innych zastosowań domowych. Jeśli jednak samochód nie będzie dostępny przez cały dzień, nie będzie można naładować akumulatora energią pochodzącą z paneli słonecznych. Drugi, mały samochód elektryczny, który jest używany tylko okazjonalnie, może wykorzystać tę tanią, samodzielnie wygenerowaną zieloną moc.

CYKL ARTYKUŁÓW PORADNIKOWYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno