zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pierwsza w Polsce mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Pierwsza w Polsce mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii

Zgorzelecki klaster energetyczny ZKlaster uruchomił pierwszą w Polsce mikrosieć bazującą na źródłach odnawialnych i magazynach energii

Jak wskazuje Albert Gryszczuk, Prezes Zklastra, zakończono budowę już około 50 km linii średniego napięcia i 14 km wysokiego napięcia,  do tego powstał główny punkt odbioru 20/100 kV o mocy około 42 MW i to jest punkt synchronizacji z krajowym systemem elektroenergetycznym. Nastąpiła synchronizacja pomiędzy krajowym systemem i siecią dystrybucyjną klastra. W tej chwili sukcesywnie każdy z elementów wytwórczych podlega synchronizacji. Istotnym elementem koncepcji mikrosieci są także wirtualne umowy PPA, które są także “ćwiczone” w ramach Zklastra. Obecnie sieć oparta jest o 10 magazynów energii, które zostały zainstalowane u członków klastra. Wszystkie są takie same, ich moc liczy po 5 kW, a pojemność wynosi 5,6 kWh. Te urządzenia są spięte z systemem telemetrycznym ze źródłami wytwórczymi w ramach wirtualnej elektrowni. W momencie, gdy rozpoczyna się generacja w źródłach, magazyny zaczynają pobieranie energii, która jest oddawana w wieczornym szczycie. Obecnie, dziennie bilansowane jest około 50 kWh energii. Widać, że system funkcjonuje i to może być idealny przykład tego, jak lokalna energetyka może oddziaływać na krajowy system elektroenergetyczny. W modelu Zklastra wybrano do prac testowych różnych odbiorców pod względem profilu zużycia energii. Są to zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Jest np. hurtownia motoryzacyjna, prywatna praktyka dentystyczna czy restauracja. Dzięki temu zbierane są niepowtarzalne informacje, a wszystko jest połączone systemem telemetrycznym.

Prosument i klastry energii w koncepcji rozwojowej PSE SA

Do końca marca Zklaster podłączy do systemu telemetrycznego, dodatkowy system pozwalający na predykcję i sterowanie generacją zgodnie z potrzebami. Co ważne dla przyszłego funkcjonowania – cały system może pracować i pracuje wyspowo. Jeżeli generacja jest na średnim napięciu, odbiorcy z magazynami są podpięci również na średnim napięciu i odbywa się to w ramach tego samego węzła energetycznego. To jest właśnie mikrosieć. Zklaster poprzez swoje prace, a w tym zebrane dane chciałby “obronić” ideę klastrów, czyli poprzez lokalną generację i konsumpcję opartą o inteligentną sieć odciążyć też krajowy system energetyczny. Klaster w tym momencie świadczy dla dystrybutora usługę bilansowania. Jeśli przesłał energię do sieci i w tym samym momencie ją odebrał, to opóźnienie powstaje tylko na poziomie transmisji informacji. Jeśli system SCADA w źródle wytwórczym informuje o rozpoczęciu generacji, a w tym samym momencie magazyn dostaje komunikat „magazynuj”, to można przyjąć, że cały proces dzieje się w czasie rzeczywistym. Kluczowe dla powodzenia i skalowalności takiego rozwiązania jest odpowiedź o rolę klastrów energii w systemie, a w tym na ile klaster odciąża OSD z usługi bilansowania dla danej ilości energii. Klastry muszą mieć takie same prawa jak inni gracze, ale także takie same obowiązki. To nie znaczy jednak, że klastry muszą dopłacać do systemu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.