Andrzej Kaźmierski dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii zapowiedział w czwartek w Sejmie, że projekt nowelizacji będzie gotowy już wkrótce, po naniesieniu korekt wynikających z konsultacji społecznych i międzyresortowych. Jakie zmiany są planowane?
Dzięki taryfom gwarantowanym wytwórca będzie mógł sprzedawać niewykorzystaną energię po stałej cenie zakupu sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu podmiotowi. Cena zakupu energii wyniesie 80 procent ceny referencyjnej i będzie corocznie waloryzowana wskaźnikiem inflacji. Podsumowując, dalej działać będzie system opustów, ale celem ME pozostaje promocja autokonsumpcji, a nie plasowanie przez prosumentów energii na rynku – podaje portal.
Czytaj także: Wykonanie celu OZE 2020. Analiza stanu obecnego i prognoza
Jak podaje resort niektóre zapisy ustawy odległościowej, w szczególności te dotyczące tzw. podatku od wiatraków mają zostać poprawione. Wcześniej wprowadzone zmiany sprawiły, że wiatraki zostały opodatkowane w całości, co wywołało szereg sporów prawno-podatkowych. Intencją resortu jest przywrócenie stanu sprzed wprowadzenia ustawy wiatrakowej. Kaźmierski dodał, że rząd zakłada rozwój energetyki wiatrowej. Propozycja ta została pozytywnie odebrana przez branżę. Spore nadzieje budzi również zapowiedziana możliwość repoweringu oraz lokalizacji budynków w okolicach już funkcjonujących elektrowni – podaje Wysokie Napięcie.
Zobacz, jaką rolę pełni miedź w energetyce