zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energia odnawialna. Rząd szykuje korzystne zmiany w przepisach

Strona główna > Archiwa wpisów > Energia odnawialna. Rząd szykuje korzystne zmiany w przepisach

Andrzej Kaźmierski dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii zapowiedział w czwartek w Sejmie, że projekt nowelizacji będzie gotowy już wkrótce, po naniesieniu korekt wynikających z konsultacji społecznych i międzyresortowych. Jakie zmiany są planowane?

Dzięki taryfom gwarantowanym wytwórca będzie mógł sprzedawać niewykorzystaną energię po stałej cenie zakupu sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu podmiotowi. Cena zakupu energii wyniesie 80 procent  ceny referencyjnej i będzie corocznie waloryzowana wskaźnikiem inflacji. Podsumowując, dalej działać będzie system opustów, ale celem ME pozostaje promocja autokonsumpcji, a nie plasowanie przez prosumentów energii na rynku – podaje portal.

Czytaj także: Wykonanie celu OZE 2020. Analiza stanu obecnego i prognoza

Jak podaje resort niektóre zapisy ustawy odległościowej, w szczególności te dotyczące tzw. podatku od wiatraków mają zostać poprawione. Wcześniej wprowadzone zmiany sprawiły, że wiatraki zostały opodatkowane w całości, co wywołało szereg sporów prawno-podatkowych. Intencją resortu jest przywrócenie stanu sprzed wprowadzenia ustawy wiatrakowej. Kaźmierski dodał, że rząd zakłada rozwój energetyki wiatrowej. Propozycja ta została  pozytywnie odebrana przez branżę. Spore nadzieje budzi również zapowiedziana możliwość repoweringu oraz lokalizacji budynków w okolicach już funkcjonujących elektrowni – podaje Wysokie Napięcie.

Zobacz, jaką rolę pełni miedź w energetyce

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno