W poniedziałek ministrowie ds. energii krajów UE zaakceptowali plan podniesienia efektywności energetycznej w całej UE do 30% na 2030 r. Zaproponowane zmiany mogą wejść w życie jeśli wyrazi na nie zgodę Parlament Europejski.
Planowane zmiany oznaczają zwiększenie wysiłku państw członkowski w ograniczaniu zużycia energii, z wcześniej planowanych 27%. Ma się to przełożyć na zwiększenie unijnego PKB o 1 proc., a także zmniejszenie importu gazu i ropy o 12% w 2030 r.
Proponowane zmiany z dyrektywie o efektywności energetycznej to część tzw. pakietu zimowego, który jest wynikiem zobowiązań paryskiej umowy klimatycznej, mającym pomóc UE wywiązać się ze złożonych postanowień.
W poniedziałek zaproponowano również nowelizację przepisów o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków, które ogrzewane zimą i chłodzone latem, odpowiadają za ok. 40% całkowitego zużycia energii w UE. Nowe rozwiązania wspierałyby i zachęcały do lepszej izolacji budynków, których aż dwie trzecie została wybudowana zanim wprowadzono jakiekolwiek regulacje czy standardy. Dofinansowywane miałyby być również inwestycje w nowe technologie wykorzystywane do automatyzacji budynków. Zaproponowano również, aby na każde dziesięć miejsc postojowych w budynkach niemieszkalnych przypadała jedna stacja ładująca pojazdy elektryczne.