zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

UE chce podnieść efektywność energetyczną do 30 proc.

Strona główna > Archiwa wpisów > UE chce podnieść efektywność energetyczną do 30 proc.

W poniedziałek ministrowie ds. energii krajów UE zaakceptowali plan podniesienia efektywności energetycznej w całej UE do 30% na 2030 r. Zaproponowane zmiany mogą wejść w życie jeśli wyrazi na nie zgodę Parlament Europejski.

Planowane zmiany oznaczają zwiększenie wysiłku państw członkowski w ograniczaniu zużycia energii, z wcześniej planowanych 27%. Ma się  to przełożyć na zwiększenie unijnego PKB o 1 proc., a także zmniejszenie importu gazu i ropy o 12% w 2030 r.

Proponowane zmiany z dyrektywie o efektywności energetycznej to część tzw. pakietu zimowego, który jest wynikiem zobowiązań paryskiej umowy klimatycznej, mającym pomóc UE wywiązać się ze złożonych postanowień.

W poniedziałek zaproponowano również nowelizację przepisów o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków, które ogrzewane zimą i chłodzone latem, odpowiadają za ok. 40% całkowitego zużycia energii w UE. Nowe rozwiązania wspierałyby i zachęcały do lepszej izolacji budynków, których aż dwie trzecie została wybudowana zanim wprowadzono jakiekolwiek regulacje czy standardy. Dofinansowywane miałyby być również inwestycje  w nowe technologie wykorzystywane do automatyzacji budynków. Zaproponowano również, aby na każde dziesięć miejsc postojowych w budynkach niemieszkalnych przypadała jedna stacja ładująca pojazdy elektryczne.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno