We wtorek 23 stycznia 2018 r. rzad przyjął,przygotowany przez Ministerstwo Energii, “Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej”. Państwa członkowskie UE są zobowiązane przedkładać plany zawierające informacje o podjętych i planowanych działaniach mających na celu poprawę efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki.
Przyjęty dokument zawiera zaktualizowany opis środków poprawy efektywności energetycznej określających działania mające zwiększyć efektywność energetyczną w poszczególnych sektorach gospodarki, przyjętych w związku z realizacją krajowego celu dotyczącego oszczędnego gospodarowania energią na 2016 r. W planie przedstawiono też dodatkowe środków, które mają służących osiągnięciu ogólnego celu dotyczącego efektywności energetycznej, rozumianego jako uzyskanie 20 proc. oszczędności w zużyciu energii pierwotnej w Unii Europejskiej do 2020 r.
W ocenie rządu Polska jest na dobrej drodze do zrealizowania z nadwyżką swojego krajowego celu w perspektywie do 2020 roku (20 proc.) Według informacji ministerstwa energii nasze średnioroczne tempo poprawy energochłonności w latach 2006-2015 przekroczyło 3 proc. Na lata 2010-2020 zadeklarowaliśmy ograniczenie zużycia energii o około 14 proc. (czyli oszczędność energii pierwotnej wynosząca 13,6 megaton oleju ekwiwalentnego).
Poprawa efektywności energetycznej dotyczy wielu działów gospodarki. Najważniejsze z nich to termomodernizacja budynków, wsparcie przedsiębiorstw (zwłaszcza energochłonnych) poprzez system tzw. białych certyfikatów, ograniczenie zużycia energii w transporcie i instytucjach publicznych.
Jak podkreśla ministerstwo gospodarki systematyczna poprawa efektywności energetycznej pozwala uzyskać oszczędności, które można inwestować w innych dziedzinach, a to z kolei prowadzi do mniejszych ograniczeń w budżecie publicznym. Zwiększenie produkcji przy obniżonym zużyciu energii i wdrażaniu innowacyjnych technologii powinno przyczynić się także do podniesienia konkurencyjności krajowego przemysłu.
Bardzo ważnymi instrumentami finansowymi wspierającymi realizację energooszczędnych inwestycji w Polsce są programy wdrażane przez NFOŚiGW oraz środki pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Czytaj również:
PE zdecydował w sprawie celów OZE i efektywności energetycznej na 2030 r.