Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niemu możliwe będą badania nad ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła i energii – podaje portal gramwzielone.pl
W laboratorium znajdują się dwa moduły mikrokogeneracyjne (produkujące energię elektryczną i ciepło). Pierwszy z nich wykorzystuje technologię ogniwa paliwowego – dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w procesie reakcji chemicznej wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym. W drugim układzie podstawowym elementem jest silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym.
Ciepło powstające ze spalania gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną. To bardzo nowoczesne rozwiązania, które należą w Polsce do rzadkości – podaje PAP. Celem laboratorium jest edukacja ekologiczna studentów, a także młodzieży ze szkół oraz osób zainteresowanych odnawialnymi źrółami energii.
W ramach projektu powstała też instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji.
ZOBACZ TAKŻE: Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?