zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W Ostrowie Wielkopolskim chcą korzystać z własnej energii

Strona główna > Archiwa wpisów > W Ostrowie Wielkopolskim chcą korzystać z własnej energii

Miejska spółka Centrum Rozwoju Komunalnego (CRK) z Ostrowa Wielkopolskiego planuje stworzenie własnego systemu energetycznego w tym mieście. Zaplanowane w strategii spółki na lata 2018 – 2024 przedsięwzięcie obejmie również budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności.

Projekt zakłada udział w nim instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców. Współpraca przebiegać ma na linii lokalnych wytwórców oraz odbiorców energii. CRK deklaruje, że stworzy nowoczesny inteligentny system zarządzania energią w mieście.

Ostrowski Rynek Energetyczny przyniesie konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej – wskazuje Bartosz Ziółkowski prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Pierwszym realizowanym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest współpraca spółek grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowe miejskie autobusy elektryczne zasilane są energią wytwarzaną przez OZC. Jak podkreślają uczestnicy przedsięwzięcia cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż zakup na warunkach rynkowych. Według ich wyliczeń koszt energii do autobusów elektrycznych jest o połowę mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych.

Na takim systemie korzystają obie miejskie spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego – OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy, a MZK zasila autobusy dużo taniej. W skali roku już przy 4 autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim. Skala korzyści dla miasta będzie rosła wraz z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności – wyjaśnia prezes CRK Bartosz Ziółkowski.

Przewidywane rezultaty tworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że z całego Ostrowa na energię (energia elektryczna, ciepło, paliwa) wypływa 400 mln złotych rocznie. Projekt doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców. Ponadto przedsięwzięcie ma przynieść nowoczesne miejsca pracy oraz efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o około 17,5 tysiąca ton rocznie.

Przypominamy, że w środę Miejski Zakład Komunikacyjny w Ostrowie Wielkopolskim rozstrzygnął kolejne postępowanie przetargowe na zakup autobusów elektrycznych, tym razem chodzi o dostawę sześciu nowych autobusów miejskich niskopodłogowych z napędem elektrycznym wraz z dedykowanym systemem ładowania baterii trakcyjnych. Nowe autobusy elektryczne Ursusa wyjadą na ulice miast w przyszłym roku. Od grudnia ubiegłego roku po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego jeździ cztery elektryczne autobusy Solarisa.


Czytaj również:

Elektryczne autobusy. Polska w czołówce

Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.