zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

A4 i S8 będą wyposażone w punkty ładowania samochodów elektrycznych

Strona główna > Archiwa wpisów > A4 i S8 będą wyposażone w punkty ładowania samochodów elektrycznych

Na mocy wyników ogłoszonego w lutym przetargu i w wyniku umowy podpisanej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), firma GreenWay Polska będzie podmiotem, który postawi nowe ładowarki na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych (MOP) w Polsce.

Spółka ma wybudować, a także być operatorem ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych na terenie 6 MOP-ów I kategorii na odcinkach drogi ekspresowej S8 Wrocław-Łódź oraz przy autostradzie A4 Wrocław-Katowice.

Obecnie, na mocy podpisanej umowy, spółka GreenWay Polska będzie wynajmować fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są Miejsca Odpoczynku Kierowców i odpłatnie umożliwiał ładowanie aut elektrycznych. Stacje ładowania mają powstać na tych odcinkach w ciągu najbliższego roku, chyba że znacząco wydłuży się czas oczekiwania na przyłączenie do sieci energetycznej.

Przetarg na postawienie nowych ładowarek dotyczył łącznie 13 lokalizacji, z czego GreenWay Polska będzie obsługiwać największą ich liczbę. Przy autostradzie A4 będą to: MOP Krajków Południe, MOP Przysiecz, MOP Jankowice Wielkie i MOP Proboszczowice, a przy drodze ekspresowej S8: MOP Chojny i MOP Dąbrowa Wielka.

Czytaj: Miedź napędza transformację energetyczną w transporcie

Zdaniem Rafała Czyżewskiego – prezesa GreenWay Polska, rozbudowa sieci ładowania aut elektrycznych o punkty na MOPach przy autostradach i drogach ekspresowych to istotne ogniwo w rozwoju elektromobilności w Polsce. Z chwilą, gdy powstanie więcej stacji ładowania, kierowcy elektryków będą mogli pokonywać dłuższe trasy, korzystając z najbardziej komfortowych lokalizacji – miejsc odpoczynku, zapewniających wygodny i łatwy dostęp do stacji ładowania w trasie.

W połowie 2019 roku, firma działająca w obszarze elektromobilności ma zamiar zainstalować pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki o mocy do 350 kW na MOP Malankowo w obu kierunkach (autostrada A1 na odcinku Grudziądz-Toruń). Do tej pory spółka uruchomiła już 2 pierwsze stacje o mocy 50kW każda na MOP Olsze przy autostradzie A1.

Aktualnie GreenWay obsługuje ponad 190 stacji ładowania, z czego w Polsce – 145 (100 – własnych stacji szybkiego ładowania, 15 – własnych stacji normalnej mocy oraz blisko 30 – należących do partnerów GreenWay). Większość to stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

Zobacz: Miedź w procesie ładowania EV – wschodzący standardowy system ładowania bezprzewodowego 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno