zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Al Gore w Katowicach. Były wiceprezydent USA zaapelował o szybkie działania ws. klimatu

Strona główna > Archiwa wpisów > Al Gore w Katowicach. Były wiceprezydent USA zaapelował o szybkie działania ws. klimatu

Do Katowic na szczyt klimatyczny przyjechał były kongresman i wiceprezydent USA, a zarazem jeden z najbardziej znanych działaczy na rzecz klimatu – Al Gore. Inwestycji w odnawialne źródła energii nie da się zatrzymać – ocenił podczas szczytu COP24 w Katowicach b. wiceprezydent USA Al Gore. Podkreślił, że zagrożenia związane ze zmianami klimatu są poważne i bliskie.

Jak przekonywał, ludzie na całym świecie chcą zmian, zaapelował do polityków o szybkie działanie – relacjonuje portal gazetaprawna.pl – „Musimy zatrzymać patrzenie przez różowe okulary i przez pryzmat krótkoterminowych zysków firm związanych z paliwami kopalnymi” – podkreślił. Jak podaje portal w swoim wystąpieniu Gore przekonywał, że dzisiaj istnieją rozwiązania, które pozwalają powtrzymać globalne ocieplenie. Wykorzystanie energii z wiatru, słońca jest już dziś wielokrotnie większe niż przewidywania sprzed lat. Inwestycje w OZE przekroczyły te w paliwa kopalne, energia słoneczna i wiatrowa już dziś jest najtańsza, mimo to ciągle jeszcze paliwa kopalne dominują –mówił.

CZYTAJ: Polska narażona na zmiany klimatu. Naukowcy biją na alarm

Al Gore weźmie też udział w Climate Hub, otwartym dla mieszkańców Katowic wydarzeniu organizowanym przez Greenpeace Polska. Podczas spotkania Al Gore przedstawi prezentację dotyczącą kryzysu klimatycznego, a następnie weźmie udział w dyskusji z mieszkańcami.

Relacje z wydarzenia można śledzić na Twitterze:

O fali upałów i drastycznych skokach temperatur w wyniku zmiany klimatu na Ziemi mówi Al Gore @algore do uczestników #COP24 @COP24 pic.twitter.com/G2dfhjkxRq

— Radio Katowice SA (@radiokatowice) 12 grudnia 2018

Al Gore mówi: „Jesteśmy odpowiedzialni za to, co stanie się z naszą planetą. Czy cywilizacja przejdzie do ciemnego wieku, czy przyszłe pokolenia będą patrzeć wstecz z żalem, że nic nie zrobiliśmy?”. #COP24 #Katowice #climatchange @zachodni #AlGore pic.twitter.com/v8hH0ZQxkd

— Bartosz Wojsa (@BartoszWojsa) 12 grudnia 2018

Al Gore to jeden z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich polityków. W latach 1993-2001 był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. W 2006 roku wystąpił w filmie “Niewygodna prawda” o problemie globalnego ocieplenia, wydał też książkę o takim samym tytule. W 2007 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz ochrony klimatu. Jest założycielem organizacji The Climate Project.

CZYTAJ: Alarmujący raport ws. globalnego ocieplenia. Konieczne są szybkie zmiany

Jak czytamy w komunikacie prasowym Greenpeace Polska już teraz doświadczamy skutków zmiany klimatu. Rok 2018 szczególnie obfitował w nagłe zjawiska pogodowe: na całym świecie notowano tragiczne pożary lasów, tajfuny, huragany czy powodzie, w których ucierpiała ogromna liczba ludzi. W Polsce tylko w tym roku 135 tys. gospodarstw rolnych doświadczyło przedłużającej się suszy, która objęła 3,5 miliona hektarów ziemi rolnej. W ciągu ostatnich 40 lat wzrosła częstotliwość tornad i huraganów.

Naukowcy mówią wprost, że zostało nam niewiele czasu, aby uniknąć katastrofy klimatycznej, ale jednocześnie dają potężną dawkę nadziei: wszystkie możliwe rozwiązania są w naszym zasięgu. Climate Hub to miejsce na twórcze spotkania i rozmowy inspirujące do działania. Zmienianie świata na lepsze jest możliwe, tak samo jak możliwa jest sprawiedliwa transformacja gospodarcza, która nikogo nie zostawia w potrzebie – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią.

ZOBACZ TAKŻE: Klimat w palącej potrzebie. Energetyka szybkich zmian

Dlatego w programie Climate Hubu jest miejsce na debatę, w której weźmie udział m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. unii energetycznej, odpowiedzialny za pracę Coal Regions in Transition Platform – unijnej inicjatywy mającej wspierać transformację regionów węglowych, w tym Śląska, w odchodzeniu od węgla, a także na rozmowę z mieszkańcami śląskiego Imielina, którzy protestują przeciwko planom rabunkowego wydobycia węgla w ich mieście. W Climate Hubie zostaną poruszone również tematy takie jak wpływ pożarów lasów na klimat, rola młodych w aktywizmie na rzecz klimatu czy sprawiedliwa moda. Będzie można również posłuchać o skutkach zmiany klimatu w różnych rejonach świata – takich jak Brazylia, Filipiny czy Burkina Faso – z ust mieszkańców i podróżników, którzy ich osobiście doświadczyli.

CZYTAJ: Fakty i mity na temat zmian klimatycznych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.