zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Alarmujący raport ws. globalnego ocieplenia. Konieczne są szybkie zmiany

Strona główna > Archiwa wpisów > Alarmujący raport ws. globalnego ocieplenia. Konieczne są szybkie zmiany

Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu (IPCC) przyjął specjalny raport na temat zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza (w stosunku do przełomu XIX i XX wieku). Wcześniej alarmujący próg bezpieczeństwa był przyjmowany na poziomie 2 stopni Celsjusza.

Najważniejszy wniosek z raportu to ten, że do 2030 roku będziemy musieli zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla o 45 proc. (względem wartości z 2010), a do 2050 do zera. Jeśli nie zatrzymamy globalnego ocieplenia – grożą nam ekstremalne zjawiska pogodowe, powodzie, susze i głód. Podniesie się poziom mórz i oceanów. Ze względu na zagrożenie katastrofalnymi skutkami rządy na całym świecie muszą podjąć błyskawiczne, szeroko zakrojone działania na ogromną skalę.

W tej chwili odczuwamy skutki ocieplenia klimatu mniej więcej o 1 stopień Celsjusza. Uczeni obniżyli alarmujący próg do 1,5 stopnia Celsjusza, do tej pory jako alarmujący uznawano próg 2 stopni Celsjusza.

“Raport IPCC podkreśla poważne skutki zmian klimatycznych, których można uniknąć, ograniczając globalne ocieplenie do 1,5 ° C, ale trzeba działać szybko i na szeroką skalę” – powiedziała Caitlin Wiesen, Dyrektor Krajowy UNDP. Dodała, że należy szybko doprowadzić do drastycznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i rozwoju ekologicznych źródeł pozyskiwania energii.

W raporcie podkreślono szereg skutków postępujących zmian klimatu, których można uniknąć, ograniczając globalne ocieplenie do 1,5 ° C w porównaniu do 2 ° C lub więcej. Ocieplenie klimatu o 1,5 stopni Celsjusza oznacza topnienie lodowców, a tym samym podnoszenie się poziomu mórz. To pociąga za sobą zalanie terenów zamieszkanych przez sporą liczbę ludności (wysp oraz tereny  znajdujące się w deltach rzek). Poza tym rafy koralowe zmniejszą się o 70-90 procent przy globalnym ociepleniu o 1,5 ° C, podczas gdy praktycznie wszystkie (> 99%) zostaną utracone przy 2 ° C. To tylko kilka wniosków z raportu.

IPCC został zobowiązany do przedstawienia kolejnego raportu po przyjęciu przez państwa tzw. porozumienia paryskiego w 2015 roku. Raport został opracowany przez 91 naukowców z 40 krajów. Jego treść oparta jest na 6000 publikacji naukowych.

ZOBACZ TAKŻE: Klimat w palącej potrzebie. Energetyka szybkich zmian

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.