zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

„Areopag Energetyki Odnawialnej 2018”. Co z OZE w Polsce?

Strona główna > Archiwa wpisów > „Areopag Energetyki Odnawialnej 2018”. Co z OZE w Polsce?

– Głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE będzie tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otwierając konferencję Areopag Energii Odnawialnej. Europejski Instytut Miedzi był jednym z partnerów tego wydarzenia.

Zwracając się do uczestników konferencji wiceminister Tobiszowski podkreślił, że dostosowywanie się do coraz ostrzejszych wymogów środowiskowych i klimatycznych to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi sektor energetyczny – czytamy na stronie internetowej resortu energii. Głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE będzie tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych, a nie realizacja konkretnej wartości procentowej celu OZE.

Tobiszowski ocenił też, że bezdyskusyjny priorytet w polskim sektorze energii to efektywność, której potencjał oceniany jest na 30 proc. zapotrzebowania na energię – o tyle mnożna je zmniejszyć – podaje portal wnp.pl. – Postęp w efektywności będzie naturalnym sojusznikiem w ograniczaniu emisji CO2 i modernizacji gospodarki – zauważył minister.

– Nowe rozwiązania umożliwiające funkcjonowanie w europejskim środowisku regulacyjnym wymusza także rozwój elektromobilności – dodał.

Minister zaznaczył, że dostosowywanie się do coraz ostrzejszych wymogów środowiskowych i klimatycznych stanowi kolejne z wyzwań. Osiągnięcie liczby 1 mln aut elektrycznych w Polsce do 2025 r. , o którym mówił premier Mateusz Morawiecki, będzie wiązało się z wygenerowaniem dodatkowego popytu na energię na poziomie 4,3 TWh rocznie, mogącego zapewnić dodatkowe 20 mld zł ze sprzedaży energii. Pozyskane w ten sposób środki mogą zostać w części przeznaczone na finansowanie innowacji w sektorze energii, poprawiając pozycję konkurencyjną podmiotów w nim funkcjonujących – zauważał minister Tobiszowski.

ZOBACZ TAKŻE: Elektromobilność w Europie i w Polsce. Kiedy co drugie auto będzie elektryczne?

Zdaniem wiceministra Tobiszowskiego postęp w efektywności energetycznej jest naturalnym sojusznikiem w wypełnianiu zobowiązań do ograniczania CO2, a obszarem rozwoju energetyki odnawialnej będzie również polska strefa ekonomiczna Morza Bałtyckiego. Morskie farmy wiatrowe przyczynią się do stabilizowania pracy krajowej sieci elektroenergetycznej – podaje resort energii. Szacowany potencjał możliwych zainstalowanych mocy wynosi na tym obszarze 8 GW do 2035 r.

Z kolei branża energetyczna przekonuje, że farmy wiatrowe będą odgrywały dużą rolę w budowie bezpieczeństwa energetycznego. Rośnie kolejka chętnych do inwestycji na Bałtyku. To nie tylko Polenergia, PGE, PKN Orlen czy Baltic Trade and Invest, którzy mają decyzje lokalizacyjne i podjęli jakiekolwiek prace. O tym, że offshore może być interesujący dla ich rozwoju mówili także przedstawiciele Tauronu, Enei i Energi, a chęć finansowania inwestycji zgłaszał Polski Fundusz Rozwoju. Więcej czytaj tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno