zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Będą autobusy elektryczne firmy Solaris na Węgrzech

Strona główna > Archiwa wpisów > Będą autobusy elektryczne firmy Solaris na Węgrzech

Miasto Paks na Węgrzech złożyło zamówienie na dziesięć bezemisyjnych autobusów elektrycznych marki Solaris. Umowa dotyczy sześciu pojazdów Solaris Urbino 12 electric, czterech Urbino 8,9 LE electric oraz pięciu ładowarek stacjonarnych. 

W ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy, sześć Urbino 12 electric oraz cztery Urbino 8,9 LE electric zostaną dostarczone na Węgry. Łączna wartość kontraktu, obejmującego elektrobusy wraz z pięcioma ładowarkami stacjonarnymi oraz obsługą posprzedażową kontraktu wynosi 4,7 miliona euro. To pierwszy kontrakt Solarisa na autobusy elektryczne na rynku węgierskim.

Zgodnie ze złożoną ofertą, pojazdy Solaris Urbino 12 electric, o długości 12m będą w stanie pomieścić blisko 70 osób (w tym 28 na miejscach siedzących). Pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację wyposażoną w funkcję grzania dachowego, a także gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych w przestrzeni pasażerskiej.

Na życzenie zamawiającego, polski producent zapewni również system informacji pasażerskiej – tablice kierunkowe oraz wewnętrzne wyświetlacze LED, system monitoringu wizyjnego, system detekcji i gaszenia pożaru.

Transport miejski i autobusy elektryczne. Korzyści dla miast i ludności [RAPORT DecarbEurope]

Autobusy będą posiadały silniki o mocy 160 kW każdy, a energia niezbędna do jego napędzania magazynowana będzie w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 250 kWh. Do ich ładowania przewidziano złącze plug-in.

Mniejsze autobusy będą się charakteryzować podobnym standardem wyposażenia – pomieszczą nieco ponad 40 osób (w tym 24 na miejscach siedzących). Do ich napędu Solaris użyje silnik centralny o mocy 160 kW. Solarisy Urbino 8,9 LE będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh.

Pierwsze elektryczne autobusy w mieście Paks będą pierwszymi takimi pojazdami dostarczonymi przez firmę Solarisa na Węgry. Do tej pory, polski producent dostarczył już prawie 150 pojazdów, w tym około 100 trolejbusów. Większość z nich trafiły do stolicy kraju, Budapesztu. Dzięki podpisanej umowie, Węgry stały się obecnie 18 europejskim krajem do którego producent z Bolechowa dostarczy bateryjne autobusy Urbino electric.

Solaris podpisał już wcześniej wiele umów na dostawę autobusów elektrycznych. Szczególnie ważna była podpisana w czerwcu bieżącego roku umowa na dostawę 90 bateryjnych pojazdów Solaris Urbino 12 electric dla Berlina.

W tym roku, firma podpisała również kontrakt na dostarczenie 250 autobusów elektrycznych do Mediolanu. Jej wartość może ostatecznie przekroczyć 192 mln euro, a dostawa pierwszych 40 autobusów ma ruszyć w czerwcu 2020 roku.

Autobusy elektryczne. Dlaczego miasta na nie stawiają? 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno