W 2018 w Polsce przyrost mocy PV był prawie 6 razy większy niż w roku 2017. Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV i redakcji GLOBEnergia, fotowoltaika w Polsce to już 490 MW. To jednak wciąż niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Czy rok 2019 przyniesie kolejny rekord? Pomóc może Program “Energia Plus”. Wciąż jednak niewiele o nim wiadomo.
Najwięcej mikroinstalacji PV zostało przyłączonych w 2018 przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. oraz przez Tauron. Koncern zanotował rekordową ilość odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci energetycznej. W ubiegłym roku było to ponad 8 tysięcy mikroinstalacji. To wynik dwukrotnie wyższy niż w całym 2017 r.
Czy w rozwoju fotowoltaiki rozproszonej pomoże zapowiadany przez minister Jadwigę Emilewicz „Program Energia Plus”? Do końca kwietnia będą gotowe pełne założenia związane z wprowadzaniem w Polsce energetyki prosumenckiej – tak zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii. Program umożliwi m.in. gospodarstwom domowym, firmom i samorządom produkcję oraz sprzedaż nadmiaru energii do wspólnej sieci oraz dodatkowe ulgi. Propozycje zawierają między innymi prosumenckie instalacje OZE do 500 kW dla firm, ulgi w podatku od nieruchomości czy możliwość skorzystania z systemu białych certyfikatów.
POLECAMY: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?
Takie wsparcie mogłoby pomóc zwiększaniu się liczby prosumentów – czytamy na stronach Instytutu Energii Odnawialnej. „Zgodnie z aktualnymi trendami, na koniec 2020 r. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice mogłaby wynieść ponad 1,2 GW, co byłoby już bardzo dobrym wynikiem, a fotowoltaika mogłaby się stać drugą w Polsce technologia OZE pod względem mocy zainstalowanej. Ale w przypadku dodatkowego wsparcia (zapowiedziany “Program Energia Plus”, zapowiedziana duża aukcja na 2019 rok, która może zakontraktować nawet 1,6 GW nowych mocy oraz przyrost mocy w segmencie commercial (prosumentów biznesowych, zaniepokojonych wzrostem cen energii), na koniec 2020 roku może pracować nawet 3,2 GW w systemach fotowoltaicznych” – podaje Instytut.
“Program będący kombinacją: zmniejszenia stawki VAT, uproszczeń administracyjnych oraz już wprowadzonych w życie ulg (odpisów) w podatku PIT i przygotowywanych (wspólnie z ministerstwem infrastruktury i rozwoju) instrumentów finansowych, ma spowodować, że już w 2019 roku powstanie 200 MW nowych mocy w instalacjach prosumenckich (a docelowo nawet 20 GW)” – wylicza IEO.
ZOBACZ TAKŻE: Fotowoltaika i jej optymalizacja. Rola trwałości materiałów i efektywności energetycznej