zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Będzie kolejny rekord dla fotowoltaiki? Co z Programem „Energia Plus”?

Strona główna > Archiwa wpisów > Będzie kolejny rekord dla fotowoltaiki? Co z Programem „Energia Plus”?

W 2018 w Polsce przyrost mocy PV był prawie 6 razy większy niż w roku 2017.  Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV i redakcji GLOBEnergia, fotowoltaika w Polsce to już 490 MW. To jednak wciąż niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Czy rok 2019 przyniesie kolejny rekord? Pomóc może Program “Energia Plus”. Wciąż jednak niewiele o nim wiadomo.

Najwięcej mikroinstalacji PV zostało przyłączonych w 2018 przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. oraz przez Tauron. Koncern  zanotował rekordową ilość odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci energetycznej. W ubiegłym roku było to ponad 8 tysięcy mikroinstalacji. To wynik dwukrotnie wyższy niż w całym 2017 r.

Czy w rozwoju fotowoltaiki rozproszonej pomoże zapowiadany przez minister Jadwigę Emilewicz „Program Energia Plus”? Do końca kwietnia będą gotowe pełne założenia związane z wprowadzaniem w Polsce energetyki prosumenckiej – tak zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii. Program umożliwi m.in. gospodarstwom domowym, firmom i samorządom produkcję oraz sprzedaż nadmiaru energii do wspólnej sieci oraz dodatkowe ulgi. Propozycje zawierają między innymi prosumenckie instalacje OZE do 500 kW dla firm, ulgi w podatku od nieruchomości czy możliwość skorzystania z systemu białych certyfikatów.

POLECAMY: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Takie wsparcie mogłoby pomóc zwiększaniu się liczby prosumentów – czytamy na stronach Instytutu Energii Odnawialnej. „Zgodnie z aktualnymi trendami, na koniec 2020 r. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice mogłaby wynieść ponad 1,2 GW, co byłoby już bardzo dobrym wynikiem, a fotowoltaika mogłaby się stać drugą w Polsce technologia OZE pod względem mocy zainstalowanej. Ale w przypadku dodatkowego wsparcia (zapowiedziany “Program Energia Plus”, zapowiedziana duża aukcja na 2019 rok, która może zakontraktować nawet 1,6 GW nowych mocy oraz przyrost mocy w segmencie commercial (prosumentów biznesowych, zaniepokojonych wzrostem cen energii), na koniec 2020 roku może pracować nawet 3,2 GW w systemach fotowoltaicznych” – podaje Instytut.

“Program będący kombinacją: zmniejszenia stawki VAT, uproszczeń administracyjnych oraz już wprowadzonych w życie ulg (odpisów) w podatku PIT i przygotowywanych (wspólnie z ministerstwem infrastruktury i rozwoju) instrumentów finansowych, ma spowodować, że już w 2019 roku powstanie 200 MW nowych mocy w instalacjach prosumenckich (a docelowo nawet 20 GW)” – wylicza IEO.

ZOBACZ TAKŻE: Fotowoltaika i jej optymalizacja. Rola trwałości materiałów i efektywności energetycznej

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.