zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Błyskawiczne ładowanie elektryków. Naukowcy pracują nad specjalną baterią

Strona główna > Archiwa wpisów > Błyskawiczne ładowanie elektryków. Naukowcy pracują nad specjalną baterią

Według doniesień brytyjskich mediów, szkoccy naukowcy opracowali prototyp systemu magazynowania energii umożliwiającego „naładowanie” pojazdów elektrycznych w czasie liczonym w sekundach. Zdaniem BBC, wynalazek zespołu z Uniwersytetu w Glasgow dysponuje potencjałem mogącym zrewolucjonizować podróże elektrycznymi samochodami.

Technologia wykorzystuje tlenek metalu – opisany przez naukowców jako “egzotyczna rdza” (ang. „exotic rust”)  – który może być naładowany elektrycznością po umieszczeniu w wodzie.

Jak podaje BBC, kierowcy mogliby tankować pojazdy elektryczne na tych samych stacjach, co kierowcy aut spalinowych. Jednocześnie czas ładowania byłby podobny.  Zużyty “rdzawy” płyn można usunąć za pomocą specjalnej pompy. Na kolejnej stacji  użyliby drugiej dyszy do napełnienia baterii świeżym płynem z pompy. Dodatkowo zespół badaczy z Glasgow zapewnił, że płyn zapewni ten sam zakres mil, co konwencjonalne paliwo kopalne. Sam proces wytwarzania płynu nie jest trudny, jednak wyzwaniem jest zwiększenie produkcji.

Prof. Lee Cronin, który jest częścią zespołu badawczego, powiedział, że płynna bateria może być kluczem do tego, by samochody elektryczne stały się realną alternatywą dla pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi.  Jak podaje BBC, obecnie długi czas ładowania jest jednym z czynników negatywnie wpływającym na praktyczność EV na co dzień. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu właściciele aut elektrycznych będą mogli błyskawicznie uzupełniać energię w bateriach, korzystając  z tych samych stacji, co użytkownicy samochodów spalinowych.

Prace nad nową technologią są wspierane m.in. przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Czytaj także: Raport: „E-mobilność: wizje i scenariusze rozwoju”

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno