Zwiększenie poziomu finansowania termomodernizacji budynków jednorodzinnych stanowi jedno z kluczowych zagadnień, a zmiany w istniejących oraz nowych systemach wsparcia powinny koncentrować się przede wszystkim na tym rodzaju budynków – piszą autorzy analizy systemów finansowania i ich wpływu na polski rynek termomodernizacji.
Raport przygotowany przez Buildings Performance Institute Europe przedstawia analizę systemów finansowania i ich wpływu na polski rynek renowacji.
W celu oszacowania poziomu niezbędnego finansowania BPIE wykonało obliczenia dla trzech różnych scenariuszy termomodernizacji. Analizie poddano trzy scenariusze: podstawowy, pośredni i ambitny.
W pierwszym przypadku założono powolny wzrost liczby termomodernizacji z przewagą termomodernizacji lekkiej. W drugim umiarkowane tempo wzrostu liczby modernizacji i stały wzrost średniej i głębokiej termomodernizacji, a w trzecim umiarkowany wzrost (jak dla scenariusza pośredniego) liczby modernizacji, z większym naciskiem na głęboką termomodernizację (stanowić ona będzie około połowy wszystkich prac modernizacyjnych w 2020 r.).
Lekką termomodernizacją autorzy opracowania definiują jako taką, która zapewnia od 0-30 proc. redukcji zapotrzebowania na energię końcową, średnią – od 30-60 proc. redukcji, a głęboką 60-90 proc. redukcji. Jednocześnie definiują oni pojęcie termomodernizacji prowadzącej do niemal zerowego zużycia energii (nZEB), która zapewni ponad 90 proc. redukcji zapotrzebowania na energię końcową.
W opracowaniu oszacowano też koszty realizacji poszczególnych scenariuszy. W przypadku podstawowego całkowita roczna wielkość inwestycji wynosiłaby 0,80 mld euro, a dla ambitnego scenariusza sięga 1,9 mld zł.
W ocenie autorów opracowania, w celu realizacji ambitnego scenariusza, należy zwiększyć poziom finansowania publicznego na termomodernizację, szczególnie dla budynków jednorodzinnych. W ich ocenie należy skupić się przede wszystkim na kompleksowej i głębokiej termomodernizacji, a mało ambitne przedsięwzięcia np. ocieplenie budynku zbyt małą grubością izolacji nie powinny być objęte publicznym wsparciem.
Buildings Performance Institute Europe jest europejskim niezależnym zespołem ekspertów o charakterze organizacji non-profit skupiającym się na samodzielnych, niezależnych analizach i rozpowszechnianiu wiedzy oraz wspieraniu kształtowania polityki w oparciu o dane merytoryczne w zakresie efektywności energetycznej budynków. Zapewnia analizy polityczne, doradztwo oraz wsparcia w realizacji projektów.