zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Brytyjskie elektrownie węglowe w odwrocie

Strona główna > Archiwa wpisów > Brytyjskie elektrownie węglowe w odwrocie

Data
Tagi

Przez kilkadziesiąt godzin w sobotę i niedzielę produkcja energii elektrycznej z elektrowni węglowych w sieci brytyjskiego operatora przesyłowych National Grid, spadła do zera. To kolejne dni w tym miesiącu, kiedy miała miejsce taka sytuacja.

Jak wynika z danych National Grid, w sobotę 22 kwietnia od 10.00 do 17.35 elektrownie węglowe nie dostarczały do sieci energii elektrycznej. Zapotrzebowanie, które było na poziomie pomiędzy 24,5 GW, a nieco ponad 30 GW, pokrywały w ponad 44 proc. elektrownie gazowe, elektrownie jądrowe zapewniały prawie 24 proc. potrzebnej mocy, źródła słoneczne 7,3 proc., a wiatrowe 5,2 proc.

Później przez kilkanaście godzin brytyjski system elektroenergetyczny wykorzystywał ok. 230 MW mocy z bloku węglowego, a w od niedzielę o 6.30 znów udział tego typu źródeł w produkcji energii w sieci National Grid spadał do zera.

W niedzielę wieczorem w strukturze brytyjskiego miksu elektroenergetycznego dominował gaz z udziałem na poziomie ok. 45 proc. i elektrownie jądrowe – 22 proc. Elektrownie wiatrowe pokrywały zapotrzebowanie w około 11 proc., słoneczne 4 proc., biomasowe w 7 proc., a ok. 10 proc. energii elektrycznej pochodziło z importu.

Sytuacje, kiedy energia z elektrowni węglowych nie trafiała do odbiorców miały już miejsce w Wielkiej Brytanii kilkukrotnie w ubiegłym roku, a w tym roku powtarzają się regularnie od 14 kwietnia.

Jeszcze pięć lat temu w Wielkiej Brytanii udział węgla w zaspakajaniu zapotrzebowania na energię elektryczną przekraczał 40 proc. W ubiegłym roku było to nieco ponad 8 proc., a w ubiegłym miesiącu 2 proc., choć w miesiącach zimowych br., przy wysokim zapotrzebowaniu na energię, źródła te zapewniały nawet ponad 25 proc. potrzebnej mocy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno